31 Ocak

İngenico Fiyaskonun Böylesi!

İş yerimdeki İngenico mobil yazarkasa posumuz arızalandı. Çağrı merkezini aradığımda arıza kaydı oluşturup en kısa sürede arkadaşlar gelip yardımcı olacaktır sözü ile karşılaştık. Bir iş yerinin olmazsa olmaz yazarkasa pos cihazı için çok kısa sürede çözüm üretilmesi gerekirken, arkadaşların ne zaman geleceği belli olmamakla beraber koskoca İstanbul'da sadece Seyrantepe'de teknik servis olduğunu ancak oraya götürmemiz gerektiği söylendi.


Anadolu yakasından cihazı alıp Seyrantepe'ye tamire götürüp tekrar Anadoluyakası'na geri dönme süresinde iş yerinde herhangi bir satış yapılamayacağından. Buna ancak ve ancak rezalet denir. Ücreti karşılığında acil motorize yardımcı teknik servislerin olması ve en az birkaç saat içerisinde cihaza yerinde müdahale edilmesi gerekir. Bu servisi sağlayamıyorsan ya satmayacaksın ya da bu servisi vereceksin.

Uğur 1.619 Okunma

Cevaplar

  • Uğur'un Teşekkür Mesajı02 Şubat

    Sabah 6.00 da trafiğe çıkarak, Anadolu yakasından Seyrantepeye cihazımı kendim götürüp tamir etirrdim. Teknik servis ve Merkezdeki arkadaşların yardımlarından ve süreçten memnun kaldım teşekkür ederim. Fakat 15 milyonluk İstanbulda ve 32 milyon yazarkasa pos olduğunu belirten bir firmanın sadece Seyrantepede 1 adet teknik servisi olmasını hala anlayabilmiş değilim. Bu konu nun üzerinde durlması gerektiğine inanıyorum.

  • ingenico Temsilcisi02 Şubat

    Uğur Bey ile görüşülerek şikayeti sonuçlandırılmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm bildirimlerinizi bize http://ikasa.ingenico.com.tr/ adresli web sitemizin ”İletişim” linkinden ya da [email protected] mail adresimize iletebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön