06 Şubat

İngenico 22 Gün Geçmiş Olmasına Rağmen Talebimiz Henüz Yerine Getirilmedi

İngenico'ya 16 Ocak'ta pos cihazında adres değişikliği için başvuru yaptım ve 50 TL parayı hesaba gönderdim. Aradan yaklaşık 22 gün geçmiş olmasına rağmen bu talebimiz henüz yerine getirilmedi. Müşteri hizmetlerini defalarca aradım. Her seferinde kaydınız alındı, en kısa zamanda talebiniz yerine getirilecek denmesine rağmen hala daha gelen giden yok. Ya İngenico "biz servise yönlendirdik" diye yalan söylüyor, ya da servisleri kötü. Şimdiye kadar bir dolu kart çekemedim. Uzak durmakta fayda var.

Mehmet 1.295 Okunma

Cevaplar

  • Mehmet08 Şubat

    Evet şikayetim giderildi ama müşteri ilişkileri"biz 16 Ocak'ta bildirdik" diyor, gelen servis elemanı ise "bana dün bildirildi ertesi gün geldim" diyor. Daha önce dediğim gibi birileri yalan söylüyor ama olan benim aradan geçen yaklaşık 21 günüme oldu. Müsebbipleri belli değil.

  • ingenico Temsilcisi08 Şubat

    Müşterimizin şikâyeti incelenmiş, kendisine detaylı bilgi verilerek şikâyeti sonuçlandırılmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm bildirimlerinizi bize http://ikasa.ingenico.com.tr/ adresli web sitemizin ”İletişim” linkinden ya da 0850 250 40 30 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla,

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön