08 Kasım
#12925858

ING Yanlış Hesaba Para Yatırma!

01.10.2019 bir e-Turuncu Hesap (esnek mevduat) hesabı açtırdım. 03.10.2019 tarihinde bankanızın Turan Güneş Bulvarı şubesine gittiğimde e-turuncu hesaba para yatırmak istediğimi söyledim. Açıkçası sonradan çok takip etmedim ancak bir süre sonra dönüp baktığımda meblağının e turuncu hesaba değil başka bir hesaba aktarıldığını gördüm. Daha sonra bu konu başlığıyla ilgili şikayette bulunduğumda bizim turuncu hesaba erişimimiz bulunmuyor vadesiz hesaba para yatıyoruz', "hesabınıza para yatırmadığınızla ilgili mesaj atmıştık,bu yüzden" gibi gülünç biçimde kurumsallıkla alakası olmayan ve "çocuk kandırır misali" insanları yanıltmaya yönelik adımlar atılmaktadır.
Birincisi başka bir hesap açılması yönünde talimatta bulunmadım. İkincisi ne sözleşmede ne bankanızın sayfasında ürünün böyle bir özelliği olduğunu görmedim. Biz size SMS göndermiştik işin ayrı bir handikapı, bütün özel şirketler saatlerce arayıp müşteriyi ikna etmeye çalışıp vaktimizi alırken, bu tarz konularda her nedense "eğer gerçekleştirdiyseniz dikkate almayınız" gibi mesajlar atılarak (ki ben böyle bir mesaj görmedim), müşteriyi mağdur bırakma ve suçlusunu da kendisi yapma girişimleri "linki tıkladığınızda... Miktar para cebinizde" mantığından farklı değildir.

Gul Gul 655 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • ING Temsilcisi08 Kasım

    "Müşterimiz Sn GUL TUGCE Y. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler