18 Kasım
#12994213

ING Vefat Eden Babamın Borcu Hakkında Bilgi Alamıyorum!

16 Mart 2019 da babamı kaybettim yasal mirasçısı olarak veraset ilamı ile birlikte ING banka gittim şubeden belgeleri 20 kez eklettirdim ancak hala müşteri temsilcilerinden ve şubeden bilgi alamıyorum. Kredi kartını nisan ayında yapılandırdık bunu ben şahsen kendim kredi yapılandırma bürosunu arayarak yapılandıra biliyorum ancak bilgi almaya gelince kimse bana bilgi vermiyor. Sadece kendisine bilgi verilebiliyormuş. Adamı mezardan kaldırıp telefonda konuşturma mı istiyorlar sanki. Böyle bir şey yok. Tüm evrakları şubeden tarattırdığım da yapılandırma yapabildim ancak kalan kart borcunu öğrenemiyorum. Nasıl olacak bu iş. Şubeye gittiğimde de bilgi alamıyorum. Bir de müşteri temsilcileriniz diyor ki şubeye gidince bizi arayın. Ben zaten şubeye gidebilsem sizi aramama gerek kalmaz ki. Kendileri çözüm değil adeta sorun çıkarıyorlar.

Büşra Büşra 2.436 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Büşra2 g

    Siz kafayı mı yediniz diyorum ki adam 9 ay önce vefat etti hala müşteri diyorsunuz. Adam mezardan sizinle mi konuşsun bana benim telefonumdan dönüş yapın

  • Büşra04 Aralık

    Konuyla alakalı hala dönüş yok. Bende bununla alakalı elimden geleni yapacağım

  • ING Temsilcisi18 Kasım

    "Müşterimiz Sn BÜŞRA D. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları