07 Kasım
#12924731

ING Müşteri Memnuniyetsizliği

Turuncu mevduatlı hesap falan hikaye. İnt hesap açtım yüzde 22 dediniz 19 sonra 15 şimdi 6 düştü şimdi de enflasyon bahanesi çıktı yüzde 12 veren banka enflasyonlu değil baba kesesinden veriyor galiba ATM'ler günlük çekinilir limit 00 diyor kimi 5000 diyor kimi 10000 bir tane adam akılı çalışan ATM yok bankaya gidiyor müşteri temsilcisinin umurunda değil bankayı kaç kez aradım 45 dakikada bir temsilciyle operatörüyle konuşamadım bağlanmadı defalarca aradım pişmanım vallahi bankadan 4 günde para çekemedim hesabı boşaltamadım randevu alıyorum sıramatik randevu fişi vermiyormuş bankayı arıyorum 3 de gel diyor gidiyorum bekle ki sıra gelsin şimdi ATM'den para çekiyorum az kaldı ING den kurtulacak seviniyorum.

Saffet Saffet 433 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Saffet08 Kasım

    Defalarca iletim kaç kere aradım mobil ingden de kaç kere yazdım yapacak bir şey yok denildi enflasyon denildi enflasyona göre ayarlanıyormuş sizin enflasyon yüzde 6 ama diğer bankalar yüzde 12 13 arası mevduat ta anlayacağınız müşteri temsilciniz de hiçbir şey yapmadı bankayı aradım 45 dakika boyunca cevap veren olmadı bankaya gittim müşteri temsilcisi enflasyon dedi oralı olmadı 0850 aradım bildirdim yoğunluk dediler kaç kez şikayet dilekçesi yazdım umurunuzda olmadı

  • ING Temsilcisi08 Kasım

    "Müşterimiz Sn SAFFET E. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler