21 Kasım 2019
#13022469

ING Çalışanları

ING Çerkezköy Şubesi'nden 0.99 faiz oranından yararlanmak için başvurmak istedim. N** ismimdeki müşteri deneyimi yöneticisi kredi notumun 1700'lerde olduğunu söyledi ben başka bankaların 1800 dediklerini söyledim itiraz etti sonra çıktı alıp kendisine mail yoluyla yolladım tamam başvuralım dedi 15.11.19 tarihinde başvuru yaptım iş yerimden izin alamıyorum gelmem gerekir mi dedim hayır ben size haber vereceğim dedi kartını verdi aramadı.


Ben Aradım açmadı, mail attım cevap vermedi. Tekrar aradım açmadı WhatsApp' tan yazdım okudu dönmedi. Bende 21.11.19 tarihinde izin alıp gitmek zorunda kaldım. Kendisine neden böyle yaptığı sordum, cep telefonundan müşterilerle görüşmediğini söyledi oysa bankayı da aradım açan olmadı bana cepten ulaşabileceğimi söylemişti son gittiğimde kendisiyle muhatap olmamak için başka temsilciyle görüştüm oda 1900 puanlılara çıkıyor dedi, hepsi farklı farklı şeyler söylüyor. Bu durum sebebiyle mevcut kredi borcumu bankadan alıp sizinle ilişkimi tamamıyla kesmek istiyorum.

Seyhan Seyhan 1.622 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seyhan21 Kasım 2019

    Tam 4 kez aradım bana mail attıklarını söylediler beni mağdur ettiler ve umurlarında olmadı ben bankadayken biz ararız deyip aramamak dönmememk neden bilemedim ayrıca krediyi vermemek için 1826 olan oranımı bana1700 demeleri gerçekten işgincti bende sizden almıyorum İstediğiniz gibi

  • ING Temsilcisi21 Kasım 2019

    "Müşterimiz Sn SEYHAN Ş. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları