04 Şubat 2019
#11537345

ING Bank'ın Vurdumduymazlığı!

7 Ocak 2019 saat 1200-1230 arası nakit kartımla Y*** ATM'sinden 100₺ para çekmek istedim. Yer İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hastane karşısında ki bankamatik. Hemen bitişiğinde de G*** Bankası ATM'si var. İşlemleri yaptım ve ATM'nin uyarı sesiyle kartımı aldım. Para vermedi. Arkasından bir kez daha denedim ve aynı olayı bir daha yaşadım. Hemen yanında ki G*** bank ATM'sinden para çekmek için işlemleri yaptım. Bu sefer yetersiz bakiye dedi. Bu arada iki ATM yan yana olduğu için. Diğer bankamatikten herhangi bir işlem yapan olmadı. Bir anlam veremedim ve başka bir yere gitmem gerektiği için oradan ayrıldım. Daha sonra 1313 civarında internet bankacılığından hesap hareketlerini kontrol ettiğimde 100₺ parayı çekmiş olduğumu gördüm.


Oysa ki her iki ATM'den ben para almadım. Hemen müşteri hizmetlerini aradım. Olayı burada yazdığım gibi anlattım. 1654777 numaralı talebin oluşturulduğunu söylediler. Müşteri hizmetlerini zaman zaman arayıp sorduğumda konuyu araştırdıklarını söylüyorlar. ATM'lerin kartı unuttuğumuzda bloke ettiği gibi, vermediği veya benim alamadığım parayı da koruması gerektiğini düşünüyorum. O tarihten beri halen 100₺ 'min hesabıma yatmasını bekliyorum. Borcumuz olsa kim bilir ne kadar faiz yansıtırlardı.


Ben kendime ait olan 100₺ 'mi istiyorum. Bankalar arası iletişim kurmak bu kadar mı zor. Anlaşılan müşterilerine inanmayan bir anlayışla karşı karşıya olduğunu düşünüyorum. İnşallah ilgilenirsinizde ben yanılmış olurum. Yaklaşık 1 aylık ilgisizliğinizi araştırmak zahmetine katlanırsınız.

Sedat Sedat 1.597 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sedat08 Şubat 2019

    İyi ki bu site var. Defalarca ilgili numaralarınızla ve canlı destek hattınızla iletişim kurmama rağmen (1ay oldu) bu konuda duyarsız kalıp Şikayet var sitesinin gücüne benim kadar inanıp kısa sürede (3 günde) problemimin çözümlenmesi sizin kendinize inancınızın olmadığının kanıtıdır. Müşterilerinize daha duyarlı olmanızı tavsiye ederim.

  • Sedat04 Şubat 2019

    ING' bank canlı destek hattından ve 0850 2220600 numaralı telefonunuzdan da en az 3 kez aradım. Araştırıp incelemeden sanki benim gerekeni yapmadığım izlenimini yaratmanız hiç hoş değil. İştir kişinin aynası lafa bakılmaz. Laf kalabalığı yapacağınıza işinizi yapmanızı öneririm

  • ING Temsilcisi04 Şubat 2019

    "Müşterimiz Sn SEDAT E. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları