04 Ekim 2019
#12728047

ING Bankası ATM Ve Güvenlık Açığından Mağdur Olmam

T**telefon aldım ING Bank kredisi ile kredilerimi ödedim hesabımın arkasında Artı Para 1000 lira vardı hesabımı kapatmak istedim müşteri hizmetlerini aradım hesap işletim ücreti yok kullanabilirsiniz dedi tamam dedim ihtiyaç doğrultusunda kullanırım dedim borcum yok mesaj geldi borcunuz var şubeye gittim biri benim yerime karekod ile para çekmiş şubeden ve ATM den tanımadığım 3 kişi banka hesabıma para yollamış ve bu paralarda karekod ile çekilmiş. Müşteri hizmetleri diyor şüpheli işlem bloke konuldu adam benim bilgim dahilinde işlem yapılıyor banka bana mesaj ya da telefonla aramıyor. Bankanın güvenlik sistemlerini aşıp hesabımdan para çekiyor bankada bana 600 lira çektin faiziyle öde diyor müşteri hizmetlerini arıyorum hesabı göremiyorum bloke konulmuş şubede itiraz formu dolduruyorum. Savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum ama bankadan hiçbir yetkili bulamıyorum. ING Bank bu konuda bana hiçbir şekilde yardımcı olmadığı için kınıyorum ve güvenlik sistemleri zayıf olduğu için şikayetçiyim.

Serkan Serkan 1.767 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serkan20 Ekim 2019

    ING Bank ta destek hesabım vardı bundan benim bilgim olmadan dolandırıcılar tarafından paralar çekilmiş tanımadığım kişiler para yatırmış 2 ay sonrada bana mesaj gönderiyorlar borcunuz var arıyorum Blokeli hesap şüpheli işlem kapatıldı 600 liralık borç 635 lira faizi ile ödüyorum KKB bem bozulmasın diye şubeye itiraz dilekçesi veriyorum savcılığa şikayette bulunuyorum konu hakkında gecenin 10 unda hakan bey diye biri arıyor anlatın anlatıyorum adam bana diyor hesaba bloke konuldu müdahale edildi peki 2 Aydır niye benim haberim yok 2 ay sonra mesaj geliyor bana öyle öğreniyorum savcılığa konu hakkında şikayette bulunuyorum niye tutuklanma talebinde bulunmadın lafa bak hakim misin savcımısın hayır oda değil kendine göre 2 tane bahane üretip olayı kapatmaya çalışıyor dolandıran adamlar parayı aldı gitti banka faizi ile aldı parayı ödeyen ben müşteri mağdur oldum hem paramın güvenliğini saglıyamıyacaksın gemde beni suçlu çıkaracaksın bu kabul edilir bir şey değil kendine gelince milleti ara borcunu yatır mesaj at müşterinin alacağı olsun vermemek için 40 dereden su getireceksin

  • ING Temsilcisi07 Ekim 2019

    "Müşterimiz Sn SERKAN E. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları