18 Haziran 2019
#12132427

ING Bank Zorluk Çıkarıyor!

2016'da şirket maaş hesabı olduğu için ING'den hesap (+kendi hizmetleri olan destek hesap da vardı) açtırmıştık. Yanı sıra buradan kredi kartı da kullandım. Bir süre sonra şirketim banka değiştirdiği için, ING'de ek kampanya vb. Bir şey olmadığı için buradaki hesaplarımı kapatmaya karar verdim. Önce kredi kartımı kapatmak istedim, kredi kartına ait tüm borcu ödedim. Canlı destek'ten ilgili karta ait farklı bir borç var mı, hesabı kapattırmam halinde başka bir ödeme çıkması söz konusu mu diye sordum; herhangi bir borç olmadığı konusunda bilgi aldıktan sonra kredi kartımın kapatılması işlemini gerçekleştirdim.


Bu sırada vadesiz hesabım ve destek hesabım hala duruyordu. Bir süre sonra maillerim arasında ING'den gelen gecikmiş borç bilgisi gördüm! Kredi kartımın önceki ay ki gecikme tutarı yansımış. (?) Yetkililer ile iletişime geçip nereden kaynaklandığını, bana borç olmadığı bilgisi verildiğini ilettim ama nafile. Ne ilgili görüşme kayıtlarını bulabildiler ne de farklı bir şekilde destek oldular. Telefonda yaklaşık yarım saatlik görüşme, canlı destek yaklaşık 1 saatlik yazışmaya rağmen sorduğum soruların %90'ına yanıt vermeyip otomatik robotla yazışıyormuş ya da konuşuyormuşum gibi aynı bilgiyi tekrarladılar. En nihayetinde uğraşmamaya ve bilmem kaç kuruşluk borcu ödemeye karar verdim ve konuyu kapattım.


Geçtiğimiz hafta vadesiz hesabımı da kapatmaya karar verdim. Önce, hesabımda kalan tüm parayı diğer bankaya yatırdım. (Tabii ki EFT bedellerini de hesaba katarak) Bugün hesap kapatmak istiyorum dediğimde destek hesabınızda borç var bilgisi verdiler. Artık toplumca bilindiği üzere destek hesaptan kullanım olması durumunda, hesaba para girişi olduğu anda önce destek hesap borcu ve faizi kapatılır. Benim bu hesabımda da Mart ayından beri destek hesap hiç kullanılmadığı gibi hesapta para da vardı. Yani borç olsaydı zaten çekilmiş olurdu ya da çoktan çekilmiş olması gerekirdi. Şimdi bu sefer bu 0,09 kuruşluk borç nereden geldi diye sorduğumda destek ekip "onu ben bilemem diyor" (?)


Ellerinden gelen zorluğu çıkartan, yoktan yere borç yaratan; eğer o borç gerçekten alınması gereken bir para ise sistemden alması gereken parayı almayıp müşteriyi bu kadar mağdur eden bir başka banka daha görmedim!

Ayşe Ayşe 2.463 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • ING Temsilcisi19 Haziran 2019

    "Müşterimiz Sn AYŞE DILARA M. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları