ING Bank Sorumsuzluğu

Devran Devran 2 ay önce

ING Bank Eskişehir şair fuzuli Caddesi bankamatiğinden 05.12.2019 da ATM'den 2000 TL para yatırdım paramı limit üstü yatırdınız deyip ATM'de alıkoydular ve maaşımı yatırmıştım. Ev kiram faturalarım hepsi günü geçti ve ev sahibi evden attı sadece ATM' ye bakan arkadaş aksam parayı sayıp fazla olanı hesabıma yatırmadığı için ve konuyla alakalı hem şube hem müşteri hizmetlerini Aradığım halde hala tarafıma dönüş yapılmadı ve çok basit bir işlem.

Konuyla alakalı hukuki süreci 09.12.2019 tarihinde başlatıyorum. Bir insanı bu kıs vakti soğukta dışarıda bıraktınız bunları da mahkeme de tek tek söyleyip şikayette bulunacağım. Ayrıca dipnot yatırdığım parayı da 15 dakika önce garanti bank ATM'den çektim. Dekontları da elimde mevcut.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Devran 2 ay önce

İlgilinizden dolayı geçte olsa sorunum çözüldü. Desteklerinden dolayı ING ban müşteri hizmetleri şüpheli işlem bölümü sorumlularına teşekkür ederim.

ING Logo ING 2 ay önce

"Müşterimiz Sn DEVRAN M. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler