04 Eylül 2019
#12548200

ING Bank Müşteri İlişkileri

ING Bank ile uzun yıllar çalıştım. Birkaç yıl önce, çok basit bir meseleyi çözmemeye yönelik kaba bulduğum yaklaşımları nedeniyle, tüm bankacılık ürünlerimi kapattım. Başka bankaya taşındım. Geçen hafta bir eğitim kurumuna ödeme yapmam gerekti. Kurumunun bana bir öneride bulundu. ING Bank ile çalıştıklarını, hemen internet üzerinden yapacakları kısa işlem sonucunda ödeme işleminin tamamlanacağını, ING Bank tarafından bana gönderilen kart ya da referans numarası ile ATM'lerden ödememi her ay kolaylıkla yapabileceğimi belirttiler. Kabul ettim. Ancak bana ne kart geldi ne referans numarası. Hatta konu hakkında Bankadan en ufak bir bilgilendirme bile gelmedi. Bir haftadır Banka ile mücadele ediyorum. Sadece Telefondaki şikayet birimi ile temas kurabildim. 6 gündür ciddi mesai harcadım. İnanılmaz sinirliyim. Ödememi yapabilmem için Bana ya referans numarası ya da IBAN numaramı vermelerini istiyorum. Vermiyorlar. Gerekçe: Vaktinde tüm ürünlerimi iptal ettirdiğim için müşteri numaram kapatılmış bu nedenle bana SMS gönderemiyorlar. Mail gönderemiyorlar. Telefonda bilgi veremiyorlar. Bu Banka için ben yokum yani. Peki ben yoksam her şeyim dondurulmuş ise olmayan müşteriye nasıl kredi kullandırdılar? Borçlandıra biliyorlar kolaylıkla ama ödeme bilgisi asla vermiyorlar. Yerini bile bilmediğim Fatih Şubesine gitmem gerekiyor yoksa borcumu ödeyemem ve faiz yükü de eklenir. Müşteriyi bu kadar yoran, bıktıran sistem artık kalmadı sanıyordum. Boşa zaman, enerji ve moral kaybetmek isteyen ING Bank ile temas kurabilir. ING Bank müşterilerini kaçırmaya ve asla geri kazanmamaya yönelik bir sistem kurmuş. Halen borcumu bankaya nasıl ödeyeceğim konusunda bilgilendirilmedim. Gereken her yere şikayetimi sunacağım.

Melek Melek 1.813 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Melek09 Eylül 2019

    Zaten ilk önce oradan size ulaşmaya çalışmıştım. Israrla Şubeye yönlendiriyorlar. Şubeye gitmeyi reddediyorum. Dakikalar içinde online kredi kullandırabiliyorsanız ödeme kanalımı da aynı kolaylıkla bana bildirmek zorundasınız.

  • ING Temsilcisi05 Eylül 2019

    "Müşterimiz Sn MELEK A. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları