15 Ocak
#13452457

ING Bank  Müşteri Hizmetlerine Ulaşmak Çok Zor!

ING Bank müşteri hizmetlerine ulaşmak mı daha zor yoksa beyin ameliyatı yapmak mı diye bir soru sorsam, bunun cevabı çoğunuzda eminim ING müşteri hizmetleri’dir.


Fiyaskonun son perdesi, perişanlık, yıldırma ve caydırma ya da aklınıza gelenleri siz doldurun. Sadece şunu öğrenmek istiyorum. Havale-EFT kullanımlarım da ücret alınmıyordu aylık 750₺ kullanım yapıldığı takdirde geçen ay bunun altında kalındığı için şu an ücret talep ediliyor.


Ancak sorun şu ki ay içerisinde 7-8 defa yaptığım işlemleri 3 kez ile sınırlı o da e-Turuncu Hesap sahibi iseniz diye bir cevap alıyorum. Oysa bunu birçok kez ücret alınmadı dediğimde hiçbir yanıt yok görüşme sonlandırılıyor. Canlı bir muhatap bulmak imkansız.

Emrah Emrah 483 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • ING Temsilcisi15 Ocak

    "Müşterimiz Sn EMRAH B. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler