15 Ocak
#13452859

ING Bank Mail Sorunsalı

ING Bank online müşteri temsilcilerinden 2-3 defa görüşmek istediğim ilgili birimin mail adresini rica ettim. Her bir temsilcinin bana ilettiği mail adresi "[email protected]" buraya günlerdir mail göndermeye çalışıyorum, ve her seferinde 3 dakika sonra aldığım otomatik geri bildirim mesajı aşağıdaki gibidir.
Aşağıdaki alıcılara veya gruplara teslim edilemedi:
[email protected]
Alıcının posta kutusu dolu ve şu anda iletileri kabul edemiyor. Lütfen iletinizi daha sonra tekrar göndermeyi deneyin veya alıcıyla doğrudan iletişim kurun.
Aşağıdaki kuruluş iletinizi reddetti: DC1VMMBX04.domain.bankanet.com.tr.
Bu domain hatası yoğunluktan olabilir ancak ilgili birimlerin mail adresleri neden paylaşılmaz temsilciler tarafından anlamış değilim.

Mehmet Mehmet 476 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • ING Temsilcisi15 Ocak

    "Müşterimiz Sn MEHMET A. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler