12 Ekim
#12775718

ING Bank İpotek Kaldırmıyor!

Bundan 2 ay kadar önce ipotekli ev aldım. Tapu işlemlerinin ardından bankaya gidildi ve kredi kapatıldı. Borcun ödendiğine dair dekont olmasına ve bankanın 2-3 hafta içerisinde kaldırılacağını söylemesine rağmen hala ev ipotekli görünüyor.


Ev sahibi olarak ipotek ile ilgili de bilgi almak istediğimde önceki sahibine bilgi verebileceklerini söyleyerek bizi zor durumda bırakıyorlar. Eski ev sahibinden rica minnet banka ile konuşmasını rica ediyoruz.


Çağrı merkezine de müşteri değilseniz ulaşmak mümkün değil. Bizi mağdur ediyorlar.

Sezgin Sezgin 1.027 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sezgin19 Ekim

    Hiçbir yetkili benimle buraya yazdığım şikayet doğrultusunda iletişime geçmedi. Bende Twitter üzerinden sosyal medya görevlilerine ulaştım ve sorunumu anlattım. Sağ olsunlar çok limitli de olsa bilgi verdiler. Evin eski sahibini de arayarak sureci anlattılar. 2 ay boyunca her aradığımızda/görüştüğümüzde İstanbul/hadimkoy şubesi bizi oyaladı ve birkaç hafta içinde ipotek kalkar dedi. Halbuki tapu dairesinden ek bir belge alınıp bankaya getirilmeliymis. Bu bilgi 2 ay boyunca verilmediği için süreç başlamamış ve banka da arayıp bilgi vermek sorumluluğunda kendisini hissetmemiş. Sosyal medya üzerinden sesimizi duyurmaya çalışmasak belki de tamamen cevapsız kalacaktık. Umarım süreç tamamlanır ve ipotek kalkar.

  • ING Temsilcisi14 Ekim

    "Müşterimiz Sn SEZGIN E. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları