10 Eylül
#12579364

ING Bank İletişim Formunu Kaldırmış, Şikayet Yasak

ING Bank web sitelerindeki iletişim formunu kaldırmış. Çağrı merkezini arayıp talep oluşturmak isterseniz. Web sitelerindeki INGo denen sohbet penceresini kullanmanızı istiyorlar. Oradan yazıncada teknik sebeplerle canlı bağlantı kuramıyoruz hatası geliyor. Bir şekilde iletişim kurdunuz diyelim INGo üzerinden. Bu seferde karşıdaki kişi internet bankacılığında oturum açın diyor. Her zamanki gibi işten anlamayan insanlar var işin başında.


ING mobil bankacılıkta yapılan EFT'nin dekontunu paylaşmak için buton var. Tıklayınca okunabilecek şekilde paylaşamıyorsunuz. Ya ufacık paylaşabiliyorsunuz ya da büyütüp, sadece belirli bir alanı paylaşabiliyorsunuz. Bu sorunu bir türlü ilgili birime iletemedim. İletişim kurmamızı engellediği için ING Bank'ı kınıyorum. Not: LG'de aynı. Ürün ile ilgili hata/sorun bildirimini kabul etmiyorlar.

Ümit Ümit 846 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ümit11 Eylül

    "Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden" mi? Yuh ya yuh! Bu linki kaldırmışsınız. Haberiniz yok mu?

  • ING Temsilcisi11 Eylül

    "Müşterimiz Sn ÜMIT K. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları