14 Ekim 2015
#3905304

ING Bank Hesap Kesim Ücreti Hakkında!

İNG bankası ile daha önce bir geçmişim olmamasına rağmen maaş müşterisi olarak Eskişehir organize sanayi şubesine giriş yaptırdım. Giriş yapan temsilci beni maaş müşterisi olarak göstermediği için 2 ay hesap işletim ücreti kesildi. Telefonla görüştüğümde bankaya gitmem gerektiği iletildi. Bankaya gittiğimde ise organize sanayi de bireysel bölümünde çalışan bayan arkadaşın tavrı konuşmaları tam bir facia. Bana bankadan dekont alınarak hakem heyetine başvuruda bulunmamı dava etmemi istedi. Bunun benim hatam olmadığını ilettiğimde ise ne yapabilirim ben mi yaptım işleminizi sizinle ilgilenen arkadaş işten ayrılmış gibi ukalaca cümleler. .

Cansu Cansu 307 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cansu'nun Teşekkür Mesajı16 Ekim 2015

    Süreç ile ilgilenen Neşe Hanım 'a teşekkür ederim. Bütün çalışanları böyle ilgili olmasını temenni ederim.

  • ING Temsilcisi15 Ekim 2015

    Müşterimiz Sn Cansu N. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden 15/10/2015 tarihinde kendisiyle görüşülmüş ve konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Temsilcisi14 Ekim 2015

    Müşterimiz Sn Cansu N. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları