ING Bank Hesap İşletim Ücreti Kesti

Ümit Ümit03 Mayıs 2014 10:03

17 Yıllık ING Bank müşterisiydim. Kurum anlaşmamızın bitmesini müteakip, hesap işletim ücreti kesilmemesi için; ING Bank tarafından reklamı yapılan hesap işletim ücreti kesilmeyeceği beyan edilen, günlük hesap açılması için telefon bankacılığı ile talimat verdim ve bir adet düzenli ödeme talimatı oluşturdum.

İki ay sonra ATM' den hesabımı kontrol ettiğimde şubat ayında 29 küsür TL., mart ayında 31 küsür TL hesap işletim ücretinin hesabımdan tahsil edildiğini görüm. Telefon bankacılığı, e-posta ve banka şubesine yaptığım başvurularda bana bu paranın ödenmeyeceğinin söylendiği gibi dekont için 55 TL ücret istendi. İnsanların bunu öğrenmeye hakkı var. Kapattım hesaplarımı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ümit 14 Mayıs 2014 20:37

İnsanları kaybetmeden para kazanma yollarını denemelisiniz? Bu bankanın 18 yıllık müşterisiydim lakin sizin için hiçbir anlamı olmadığını gösterdiniz.

profile-icon Ümit 13 Mayıs 2014 15:55

İngbank tarafindan görevlendirilmiş olan Asli Hanim sorunun çözümü için elinden geleni yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu sitede yer alan şikayetleri dikkate alan ingbank idarecilerine de teşekkür ediyorum. Lakin gerek tüketici hakem heyetinden gerekse farklı şekilde bu hesap isletim ücretini alan ve benim gibi 18 yıllık sadık müşterisini kaybeden ingbank zihniyetini KINIYORUM!!!

ING Logo ING 07 Mayıs 2014 15:04

Sn Ümit E. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Mesajınıza ilişkin yaptığımız inceleme sonucu aşağıdaki gibidir: Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak 07/05/2014 tarihinde kendisiyle görüşülmüş ve konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

ING Logo ING 03 Mayıs 2014 13:01

Sn Ümit E. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler