14 Ocak
#13448982

ING Bank Hesabıma Bloke Konuldu!

Dün hesabımdan yapmış olduğum bir fatura ödemesi 1300 TL civarı olduğundan onaylanmayıp, hem hesabıma hem de yapmış olduğum ödemeye yüksek rakam denilip bloke konuldu. Güvenlik sebebi ile arama zahmetinde bile bulunmayıp ben müşteri hizmetlerini arayıp bu durumun güvenlik sebebi ile blokeye konulduğunu öğreniyorum. Bunun yanı sıra bana söyledikleri şey ise güvenlik dolayısı ile blokeye alınan hesap için en yakın şubeye gitmem gerektiği!
İşim olmasına rağmen hiçbir şekilde geri aranmadığımdan dolayı Topçular şubesine gittim. Oradaki arkadaş kendilerinin blokeyi kaldıramadığını Şubem olan g. o. Paşa şubesine durumu belirttiklerini ve yarım saat 1 saat içerisinde sorunun çözüleceği söylendi. Saat 18.05 oldu ne hesabımdaki bloke iptal oldu ne de ödemem gerçekleşti. g. o. Paşa şubesini arıyorum beni 28 dakika boyunca telefonda beklettiler 1. Sıradasınız diyerek 7. Dakikadan 28. Dakikaya kadar olmayan bir sırayı bekletip en sonunda hiçbir şekilde açmadıkları telefonu kapatmak zorunda kaldım. Müşteri hizmetlerini tekrar aradım 15. Dakika boyunca da oraya bağlanmak için bekledim bağlandığımda ise hak verdiklerini siz tarafınıza düşen tüm işlemleri şubeye kadar giderek yaptığımı şubeye durumu bildirip benimle iletişime geçmesi gerektiğini bildirdiğini söyledi buna da peki bekliyorum dedim. Ama yine 2 saatlik beklemem dışında bir şey yok. Hesabımda olan bir paramın nereye ödeme yapacağımı ING Bank tarafından onaylanması ne kadar doğru bir durum? Güvenlik sebebi ile blokeye takılıyorsa ararsınız güvenlik sorularınızı yok annenizin kızlık soyadının 8. Harfi veya başka sorularınızı sorup onayımı alırsınız. Veya şubeye kadar gelmeniz gerekiyor dediğiniz de geliyorsak gerekli işlemleri hemen yaparsınız! Bu 3. Şikayetim yazmadığım yer aramadığım destek kalmadı hiç biriniz sorunu paslamak dışında başka bir çözüme ulaştırmıyorsunuz. Beni kimsenin aramasını sorunu izah etmesini istemiyorum. Sorununuz zaten ortada halledin istiyorum bu kadar net ve basit bir şey için insanları perişan ediyorsunuz. Biraz müşterilerinizle nasıl çalışmaya başlamadan ikna kabiliyetiniz çabanız ilginiz varsa sizinle çalışırken de bu ilgiyi bekliyoruz.

Nuriye Nuriye 265 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nuriye15 Ocak

    Ben sizi 3 gündür defalarca arıyorum her numaradan gerek şubenizi gerek müşteri hizmetlerini ama herhangi bir dönüş asla yapmıyorsunuz yarım saat telefonda bekletiyorsunuz. Bu sabah canlı destekten sizlere ulaşamadığımı telefonları asla açmadıklarını belirttim iletişim bilgilerimi aldı güya güvenlik birimine bildirip arauacaklarını söyledi Mahmut bey diye bir temsilciniz 3 gündür görülmediğim isin aramadığım numara ve hatta şube kalmadı bunun üstüne kalkıp şubeye kadar geldim şimdi ise bu numaradan ulaşabilir siniz diyorsunuz oldu işimi gücümü bırakıp her saniye sizi arayacağım ben! Rica ediyorum benim hesabımı bloke den kaldırın yapmış olduğum ödemeyi onaylayın kaç para nereye ödeyeceğime sizler mi karar veriyorsunuz da bu saçmalıklarla uğraşıyorum günlerdir. Yetti sorumlu iseniz sorumluğunuzu bilin o kadar pişmanım ki sizin gibi bir banka ile çalışmaktan ben müşterisi ile bu kadar ilgisiz ilk kez sizleri görüyorum hayretler içerisindeyim!

  • ING Temsilcisi15 Ocak

    "Müşterimiz Sn NURIYE Ç. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler