sta-1-hoverYetersiz Çözüm

ING Bank Hadımköy Yolu Şubesi!

Turgay Turgay3 ay önce

ING Bank Hadımköy yolu şubenin konut kredisi müşterisiyim. 22/11/19 da DASK poliçem bitmiş olup yenileme yapılmamıştır. 18/11/19 tarihinden bugüne kadar şubeyi 0 (212) 886-7635 numaralı telefondan ilgili şubeye ulaşmanız mümkün değildir (arayıp test edebilirsiniz) 25/11/19 da çağrı merkezini aradım not aldılar size ulaşacaklar diye ama yine ulaşan yok.

26/11/19 da yine çağrı merkezini aradım yine arayacaklarını söylediler ama yine aramayacaklar 212 693 77 33 Genel Müdürlüğü aradım şubeye kısayol aktarım yapabileceğini söyledi bekledim şubeden bir görevli açtı buyurun dedi ve ben merhaba dedikten sonra telefonu suratıma kapattı...

Sonuç olarak 22/11/19 tarihinde biten DASK poliçemin derhal yenilenmesi 26/11/19 tarihinde yenilenmediği takdirde tüm yasal, maddi, manevi sorumluluğun tarafınıza ait olacağını çağrı merkezindeki yetkililere bildirdiğim gibi buraya yazıyorum. Not:Hesap Bakiyem de müsaitlik vardır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Turgay 2 ay önce

Sürekli aynı kalıplaşmış cevaplar bugün mesainin son günü ve benim işlemim yine olmadı bundan sonraki süreçte tüm yasal, maddi, manevi sorumluluğun tarafınıza aittir bilginize

ING Logo ING 3 ay önce

"Müşterimiz Sn TURGAY Y. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler