30 Eylül 2016
#6568240

ING Bank Dosya Masrafı Dekontu İçin 60 TL İstiyor

Daha önceden almış olduğum ve tamamını ödediğim bankanızdan kullanmış olduğum Tüketici Kredisinin dekontunu Ordu Şubesi vermiyor. Genel Müdürlüğe telefon etmemiz istendi. Telefon ettiğimde 60 TL bir ücreti verecekleri IBAN numarasına yatırdığım takdirde kullanmış olduğum kredinin dekontlarını göndereceklerini söylediler. "Dosya masrafı ne kadar sistemden baksanız söyleseniz de yeter" dediğimde "böyle uygulamamız yok" dediler. Bu neyin parası zaten kredi çekerken benden faiz aldın devlette bana bir hak vermiş Tüketici Hakem Heyetine başvurup yeni yasayla benden kestiğiniz dosya masrafını al diyor devlet. İşi yokuşa süren bir uygulama yapıyorsunuz. Hiçbir banka sizin gibi yapmıyor.


Dekontumu bana gönderin size bir kuruş bile göndermem.

Selçuk Selçuk 426 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • ING Temsilcisi30 Eylül 2016

    Müşterimiz Sn Selçuk Ç. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden 30/09/2016 tarihinde kendisiyle görüşülmüş ve konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Temsilcisi30 Eylül 2016

    Müşterimiz Sn Selçuk Ç. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları