07 Ekim 2019
#12744357

Değersiz ING Bank Çalışanları!

Bugün kredi borcumun son taksitini öğle arasına denk geldiği için ATM'den yatırdım. Fakat tekrar kredi çekmek için gittiğim Metropol Mersin şubenizden duyduğum rahatsızlığı kelimelerle kesinlikle ifade edemiyorum. Saat 14:08 ve 14.30 aralarında gittiğim şubenizde sadece 5 kişinin mevcuttu fakat çalışanların duyarsızlığı ve gayet rahat sohbetlerden ötürü sürekli bir şeylerle uğraşıyormuş imajı vererek yarım saati geçkin bir süre zarfında 5 kişinin ardından insanların çoğalmasıyla numaratöre oldukça rahat basmaya başlamaları tam bir fiyaskoydu. İsimi bitirmeden o şubeden çıktım ve kendime şunu sordum.


Gerçekten kaliteli bir bankayla çalışmak varken kalitesiz çalışanların olduğu bir bankayla neden çalışayım dedim. Ben suçu çalışanlara değil onların başlarındaki yöneticiye bulurdum. Çok net bir tabir var dır bizde imam cemaat dayanışması oda anlayabilene. Size ait olan hesaplarımı en kısa zamanda kapatmak dileğiyle.

Doğan Doğan 446 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Doğan08 Ekim 2019

    ING bankası müdürlüğüne Çalışanlarımızın yaptığını benim yaşadığım gibi kimsenin yaşamamasını istediğim için buradan yazdım dikkate alırsınız almazsanizda sizin bileceğiniz bir konu yarında kalan miktardaki paramı alıp sizinle bir daha çalışmamak üzere elveda diyeceğim size de yakışan bu zaten

  • ING Temsilcisi08 Ekim 2019

    "Müşterimiz Sn DOĞAN T. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler