14 Ocak
Yorum Yap
#11445681

ING Bank Yardım İstiyorum Sadece Yardım!

ING Bank müşterisiyim. Samsung ve ING Bank'ın ortak yürüttüğü peşin fiyatına taksitle telefon satışı kampanyasına katılamıyorum. Şubeye gittim gerekli bütün işlemleri yaptım fakat ING Bank'ın online sisteminden ısrarla red alıyorum. Şubeden ve müşteri hizmetlerinden her şeyin yolunda olduğuna, bu kampanyaya katılmamam için ortada bir sebep olmadığına dair defalarca teyit aldım fakat bu konu ile ilgili tek söyledikleri her şey yolunda ama bizlik bir şey değil. Ben sorunumu şubede çözemeyecek isem nerede çözeceğim? Burayı son umut olarak kullanıyorum. Umarım ING Bank sesimi buradan duyar.

Ekrem Ekrem 467 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ekrem21 Ocak

    Bankanız Fethiye Şubesi, kampanya için gelen "ret" mesajının sebebini bile söylemekten aciz iken bir de pişkin pişkin "Banka bu istediğine verir istediğine vermez " deyip müşterisini çok kaba bir dille karşısına almıştır. ING Bank hesabımı kapattım. Çalışma çalıştırtma.

  • ING Bank Temsilcisi14 Ocak

    "Müşterimiz Sn Ekrem G. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler