29 Kasım 2013
Yorum Yap
#2142172

ING Bank Tüm Gizli Soruları Almasına Rağmen Kartı Onaylamadı!

ING Bank Pegasus Card'a internet üzerinden başvurdum, daha sonra ING Bank'ın 0.850.2220600 numaralı telefon numarasından arandım ve benden gün, ay, yıl olarak doğum tarihim, annemin evlenmeden önceki soyadı, baba adım, doğum yerim gibi alınmaması gereken tüm bilgiler soruldu ve benden hesap kesim tarihi seçimim, kartımın hangi adrese gönderileceği gibi sorularda sorulduğundan ve boşta bulunarak tüm bu bilgileri telefonda verdim.


Sonradan başvurumun olumsuz sonuçlandığını telefon açarak öğrendim. Müşterisi olduğum bankalar bile gizlilik sorularında anne kızlık soyadının 2 harfini isterken, telefonda tamamını alan ve diğer kişisel gizlilik içeren tüm bilgileri alan ING Bank'ı savcılığa vereceğim.

Murat 131 Okunma

Cevaplar

  • Murat29 Kasım 2013

    Evet Ing Bankasının cevabında belirttiği üzere telefonla aranarak yapılan kart başvurularında özlük bilgilerinin tamamının telefonla alındığı ve bununla ilgili bir şey yapılamayacağı bilgisi tarafıma verilmiştir.Banka müşterisi olmayan kişilerden özlük bilgilerinin alındığının teyidi mahiyetinde bir telefon oldu ve başlatacağım hukuki süreçte bana yardımcı olacağını düşünüyorum bu telefon bilgilendirmesinin.Çözülmemiş olan bu konuyla ilgili yargıda çözüm arayacağımın bilgilendirmesini de ben yapmış olayım.

  • ING Bank Temsilcisi29 Kasım 2013

    Sn Murat A. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Mesajınıza ilişkin yaptığımız inceleme sonucu aşağıdaki gibidir: Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak 29/11/2013 tarihinde kendisiyle görüşülmüş ve konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Bank Temsilcisi29 Kasım 2013

    Sn Murat A. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler