25 Kasım 2015
Yorum Yap
#4275366

ING Bank Kredi Kartımı Yapılandırmak İstiyorum

Müşteri temsilcisini aradım. Kartımı yapılandırmak istediğimi söyledim. Bana en az üç dönem gecikmeye girmesi gerektiğini söylediler. Kesin yapılandırma yapılacağı da meçhul. Bu arada kanuni işlem başlatılmasından endişeliyim. Bana kesin bir cevap verilmesini istiyorum. Neden üç dönem bekletiliyor. Başka bankalarda 1 dönem gecikmesi yeterli oluyor. Neden bu banka ödemek isteyen müşterisini zora sokuyor anlamadım.

Yeşim 339 Okunma

Cevaplar

  • ING Bank Temsilcisi01 Aralık 2015

    Müşterimiz Sn Yeşim G. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimize konu hakkında SMS ile bilgilendirme yapılmıştır. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Bank Temsilcisi25 Kasım 2015

    Müşterimiz Sn Yeşim G. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler