14 Ocak
Yorum Yap
#11445439

ING Bank İznim Olmadan Ücret Kesintisi Yaptı!

ING Bank “peşin fiyatına” yaptığım taksitlendirmede “haberim ve iznim olmadan” faiz ücreti kesti. Bilseydim kesinlikle taksit yaptırmazdım. Bunu bana mutlaka bildirmeleri gerekirdi. Taksit yapılması halinde (6 ay boyunca) “her ay” ekstra 7 TL ücret alınacak diye herhangi bir ibare çıkmadı. “Normalde çıkıyor, çıkmıştır görmemişsinizdir” dediler ama yaptığım işlem bilgisayar üzerinden değil telefon uygulaması üzerindendi ve uygulama üzerinden çıkmıyor. Bu durum kendi telefon uygulamalarının problemi. “İşlemi iptal edelim, peşin ödeme yapayım, faiz ücretlerini de iade edin” diyorum. “İşlemi iptal etsek, parayı peşin alsak bile sizden her ay bu faiz ücretini almaya devam edeceğiz” diyorlar. Bu kadarı da çok fazla. Haberim ve iznim olmadan alınan bu haksız kazancın iadesini talep ediyorum. Etmezlerse Tüketici Hakem Heyeti'ne gideceğim.

Sibel Sibel 670 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sibel14 Ocak

    Hala daha genel bankacılık kuralları diyorlar. Ben bankacılıkla ilgili her kuralı bilmek zorunda mıyım?! Bana mutlaka bildirmeleri gerekliydi.

  • Sibel14 Ocak

    ING Bank’in kendi sitesi üzerinden de şikayet formu oluşturmuş, müşteri temsilcileri ile birkaç görüşme de yapmıştım zaten ama sonuç vermeyince buraya yazdım ki herkes bu rezaleti görsün!. Sonuç alıncaya kadar da uğraşacağım. Bu haksızlık karşısında yılmayacağım. Milletin parasına yazıktır, günahtır! Yazıklar olsun böyle bankalara.

  • ING Bank Temsilcisi14 Ocak

    "Müşterimiz Sn Sibel İ. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler