22 Temmuz
Yorum Yap
#10694811

ING Bank ’ın Alemdağ Şubesinde Kullanmış Olduğum Kredimde Zurich Sigorta'dan Poliçe Yaptırıldı!

29/4/2015 tarihinde ING Bank’ın Alemdağ Şubesinde kullanmış olduğum kredimde Zurich Sigorta'dan poliçe yaptırıldığını ve poliçenin yenilemesinin olduğunu yaşadığım olaylarla öğrendim. Sigorta poliçesi ve sonrasında yenilemesi ile ilgili tarafıma herhangi bir bilgi verilmedi. Akabinde 28/4/2018 tarihinde kredi ödemem bitti ama Zurich Sigorta'daki poliçem yenilenerek devam etmiş. Ancak bana gelen herhangi bir mail, mesaj yok ve hesabımdan kesinti yapılmaya devam etmiş. Daha sonrasında Zurich Sigorta'nın tarafıma ilettiği tebligat ile durumdan haberdar oldum ve üzerine bir de ödemeyi yapmazsam icra yolu ile alınacağı belirtildi. Nisan ayında biten kredimin üzerine ING Bank’a bütün hesaplarımın kapatılması için talepte bulunmama rağmen hesaplarımın kapatılmadığını akabinde öğrendim.


Ayrıca kredimin Nisan ayında bitmiş olmasına rağmen, tebligat Temmuz ayında tarafıma gönderilmiştir. Bu zaman zarfında tarafıma mesaj, mail veya telefon ile gelen herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Gelen tebligat üzerine şubeye gidip, durumu anlattığımda, şube bu paranın ödenmesi gerektiğini yoksa icra yolu ile alınacağını söyledi. Akabinde parayı ödedim, sonrasında poliçe iptalini istedim ve paramın iade talebinde bulundum, daha sonrasında param iade edildi ancak ciddi oranda eksik olarak iade edildi. Bütün paramın iadesine ve mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum. Aksi takdirde tüketiciler derneğine şikayet edip, asliye ticaret mahkemelerinde dava hakkımı arayacağım. Ayrıca 36 aylık kredi ayı içerisinde olan hesaplarımdan sigorta için çekilen paranın dökümlerinin tarafıma iletilmesini istiyorum.

Ayfer 858 Okunma

Cevaplar

  • Ayfer'in Teşekkür Mesajı26 Temmuz

    Teşekkürler, dönüşlerinizi bekliyorum.

  • ING Bank Temsilcisi26 Temmuz

    Müşterimiz Sn AYFER A. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler