25 Nisan
Yorum Yap
#10374175

ING Bank Dosya Masrafı Dekontu Yok!

ING Bank Arnavutköy şubesinden çektiğim kredinin tahsis ücreti dekontunu internet bankacılığı hesap hareketlerinden göremiyorum. Telefon ile de kimseye ulaşamıyorum. İlgili dekontun tarafıma mail olarak gönderilmesini talep ederim, aksi takdirde Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne şikayette bulunup, yasal prosedürün sonuna kadar devam edeceğim. m**[email protected]

Muhammed 849 Okunma

Cevaplar

  • Muhammed26 Nisan

    Merhaba, ING Banktan çekmiş olduğum kredinin dekontunun internet bankacılığından göstermiyor. Ayrıca dekont istediğimde tarafımdan ₺66.00 arşiv araştırma ücreti istiyorlar. Aksi takdirde dekont tarafıma verilmeyecekmiş. İyi yere dükkan açmışlar. Böyle bir bankacılık anlayışı var mı? İnsanları bezdirme politikası ile dekontu vermekten vazgeçirmek istiyorlar. Benden alınan dosya masrafından kar yaptım zannediliyor halbuki müşteri kaybediyorlar farkında değiller ya da farkındalar. İlgili Tüketici Hakları'na şikayette bulunacağım ve durumu ilgili mahkemeye taşıyacağım.

  • ING Bank Temsilcisi26 Nisan

    Müşterimiz Sn Muhammed Ç. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları