27 Şubat 2013

ING Bank Müşteri Hizmetlerine Ulaşamama!

26.02.2013 tarihinde bankadan aldığım mesaj üzerine müşteri hizmetlerini aradım ancak hat bir türlü düşmedi, düştüğünde ise sorunumla ilgili giriş yapabilecek bir seçenek bulamadım ve müşteri temsilcisine bağlanmaya çalıştım ancak 20 dakika boyunca telefonda beklememe rağmen hiç bir müşteri temsilcisine ulaşamadım. Bu konu ile ilgilenilmesini diliyorum.

Can 40 Okunma

Cevaplar

  • ING Bank Temsilcisi27 Şubat 2013

    Sn Can Mehmet M. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Mesajınıza ilişkin yaptığımız inceleme sonucu aşağıdaki gibidir: Müşterimizin cep telefonuna konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Bank Temsilcisi27 Şubat 2013

    Sn Can Mehmet M. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön