27 Şubat 2013

ING Bank Keyfi Uygulamalarından Bıktık!

Ingbank Maaş Müşterisiyiz. Maaşları alırken bankacılık işlemlerinden herhangi bir ücret alınmayacağı ifade edildi. Destek hesabı başvurumuz olmadığı halde önce destek hesapları açıldı. Ancak gidip kapatabildiğiniz ve faydası olur düşüncesi ile kapatmadık.

Dün Destek hesabı ekstre gönderimi için Aylık 3,99 kesinti yapılacaktır. diye mesaj geldi. Birincisi biz maaş müşterisiyiz. Hani hiç bir ücret alınmayacaktı. Neyse aradık 12 dk bekledik.Mail adresimizi verdik.

Ve en kısa zamanda Destek hesabını da kapatacağım. Ing bank Keyfi uygulamalarına son vermesini istiyorum.Bu keyfi uygulamasını şikayet ediyorum. Lütfen Müşteri odaklı çalışın. Kar etme odaklı değil.Çünkü Müşteri kaybedersiniz.

Hakan 83 Okunma

Cevaplar

  • ING Bank Temsilcisi27 Şubat 2013

    Sn Hakan İ. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Mesajınıza ilişkin yaptığımız inceleme sonucu aşağıdaki gibidir: Müşterimizin cep telefonuna konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Bank Temsilcisi27 Şubat 2013

    Sn Hakan İ. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön