02 Eylül 2013

ING Bank Kampanyada Müşteri Seçiliyor!

Dönemsel olarak yaptığınız kampanyalardan olan kredi kartı harcamalarında 50 TL ve üzeri alışverişlerin vade farksız olarak vadelere bölünmesinin, bankanız tarafından müşteriye göre gerçekleştirildiğini tesadüfen bir arkadaşıma bankanızdan gönderilen ve benim de okuduğum SMS vasıtasıyla öğrenmiş bulunmaktayım.

Bu kapsamda müşteriye göre yapılan bu uygulamada, hangi kriterlerin göz önünde tutulduğu bilinmemektedir. Müşteri iletişim merkeziniz bu konuya talep almadığından bu siteden size ulaşmak zorunda bırakıldım. Siz bunu müşteri seçerek işimize gelen müşterilerimize uyguluyoruz diyorsanız, bu imkandan faydalanamamak fırsat eşitliğini engellediğinden sizin bankanızı kınayarak terk edeceğim. ING Bank'dan şikayetçiyim.

İsmail 50 Okunma

Cevaplar

  • ING Bank Temsilcisi19 Eylül 2013

    Sn İsmail K. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Mesajınıza ilişkin yaptığımız inceleme sonucu aşağıdaki gibidir: Müşterimizin cep telefonuna konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • ING Bank Temsilcisi02 Eylül 2013

    Sn İsmail K. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. ING Bank olarak her türlü talep ve şikayeti titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya ilişkin olarak kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Bilgilerinize sunar, her türlü talep ve şikayetiniz için bizimle temasa geçebileceğinizi hatırlatırız. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön