31 Ekim 2016

ING Bank Dosya Masrafı Aldı!

Eylül 2016 tarihinde 21 bin TL çekmiş olduğum ihtiyaç kredisini. Dün itibari ile tamamını erken ödeme ile kapattım.ING Bank sayfasında dosya masraflarının geri ödenmesini talep ettim. Ancak telefonuma gelen cevap ta 10***54 no.lu bildirimde. Tahsil edilen masrafın genel bankacılık uygulaması kapsamında olduğunu bildirmek isteriz. Eğer böyle devam ederse tüketici hakları mahkemesine başvurmayı düşünüyorum.

Özkan 381 Okunma

Cevaplar

  • ING Bank Temsilcisi01 Kasım 2016

    Müşterimiz Sn Özkan Y. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden 01/11/2016 tarihinde kendisiyle görüşülmüş ve konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

  • Özkan 31 Ekim 2016

    Ayrıca burada bir de hayat sigortası masrafı bulunmaktadır. 24 aylık çektiğim kredi için alınan hayat sigortasının sadece 1 ay zaman içerisinde kullanıldığı. Geri kalan 23 aylık hayat sigortası primininde geri ödenmesi gerekiyor

  • ING Bank Temsilcisi31 Ekim 2016

    Müşterimiz Sn Özkan Y. bildirimi hakkında, tarafımıza iletilen mesajınızı aldığımızı ve incelediğimizi bildirmek isteriz. Müşterimizin iletmiş olduğu konuya istinaden kendisine en kısa sürede bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan Talep/iletişim Formu linkinden ya da 0850 222 0 600 no’lu ING Bank Telefon Bankacılığı hattımızdan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, ING Bank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön