26 Mayıs 2016

İnci Ayakkabı Ayıplı Ürün.

İnci mağazasından almış olduğum yağmur çizmemi 4 ya da 5 kez giyildikten sonra kendi kutusu ve çantasına koyarak ev koşullarından sakladım. Bir sonraki kış kutuyu açtığımda sadece kemer kısımlarının kahverengiden griye döndüğünü gördüm. O gün giydim ve akşam çıkarırken tabanı elimde kaldı. Müşteri hizmetlerine fotoğraflarıyla birlikte mail yoluyla konuyu anlattım. Faturasıyla mağazaya teslim etmemi söylediler. Olumsuz sonuçlandığını öğrendim. Tekrar incelenmesini rica ettim. Bayan kesinlikle olumlu sonuçlanmayacak, ne iade ne değişim dedi. Tüketici Mahkemesi'ne kadar gideceğimi söyledim sırf umursamaz tavrından ötürü. İstediğinizi yapabilirsiniz cevabını aldım. İnci'yi esefle kınıyorum.

Esin 120 Okunma

Cevaplar

  • Esin07 Şubat

    Telefonda olumsuz sonuçlanan çizmemi istediğim zaman alabileceğimi söyleyen İnci mağazası, gittiğimde ürünle ilgili işlem tamamlandı notunu gördüğünü, mağaza müdürü değiştiği için ürünlerin depodan atıldığını belirtti. Ne yapabileceğimi sorduğumda bir şey yapamazsınız ama müşteri hizmetlerini arayın isterseniz cevabını aldım. Müşteri hizmetlerini aradım ve elinizde hiçbir belge olmadığından bir şey yapamazsınız dendi. Oysa ki mağaza şehir dışında yaşadığımı ve senede bir kez İstanbul'a gelebildiğimi biliyordu, saklıyoruz denmişti. Mağaza müdürünün değişmesi bana mâl edilmiş oldu. Ve para ödeyerek satın aldığım bir ürün çöp dahi olsa benim onayım olmadan ne atılabilir ne imha edilebilir. Buradan İnci markasından bu olay ile ilgili bana rapor sunmalarını rica ediyorum, kaymakamlığa şikayette bulunmak için. Aksi takdirde evrak olmasa da Tüketici Hakları aracılığıyla kendilerine dava açacağım.

  • İnci Ayakkabı Temsilcisi27 Mayıs 2016

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle her konuda bildirimlerinize açık olduğumuzu ve size yardımcı olmaktan mutlu olacağımızı belirtmek isteriz. Yapmış olduğunuz bildirimle ilgili gerekli inceleme ve görüşme yapılarak size en kısa sürede bilgi verilecektir. bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İnci Deri Müşteri Hizmetleri 444 74 63 / [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön