16 Haziran 2017
#8621640

İncehesap.com'dan Aldığım Laptop Arızalandı

Ben hayatımda böyle bir olay görmedim. Hepsiburada.com üzerinden İncehesap.com satıcısından aldığım Lenovo laptop arızalandı. Ve servise gitti. Tadilat yapılamayan cihazıma değişim veya iade raporu gönderildi. Bu evrakları İncehesap.com firmasına gönderdim ve değişim istediğimi ya da istemediğimi söyledim. Onlarda evraklarımızı göndermeden içine değişim veya iade istediğinizi yani hangisini istiyorsanız onu belirtin dediler, ben de değişim istediğimi belirttim buna rağmen günlerce bekletildim. Akabinde günlerce telefonu açtıktan sonra bana para iyi adresi yapacaklarını söylediler. Ben parayı iadesi istemediğini bunun ilk taksitini ödediğimi değişim istediğimi söyledim. Müşteri hizmetlerindeki c** hanım benimle de bir o kadar saygısızca ve kötü bir şekilde konuştu beni dinlemedi ve teknik birim iade kararı verdi dedi. Tüm şikayetlerimi her yere duyuracağımdan emin olabilirsiniz.

Zeynep Zeynep 1.589 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zeynep16 Haziran 2017

    Ben kesinlikle anlayış filan göstermiyorum. Bir haftadır dediklerinizi yaptım. Lenovo'nun bana tanımış olduğu hakkı elimden alamazsınız. Ve benimle kimse Cansu Hanım konuştuğu gibi konusamaz. Basit bir firma olduğunuzu anladık. Hepsiburada'ya da söyledim. Tüm sosyal medya hesaplarımda da reklam yapacağım tüm takipçilerime. Ben değişim istememe rağmen siz iade yaptınız öyle karar verildi dediniz. Hakkınız yok. Lenovo'ya da söyliyeceğim sizin bu yaptığınızı. Lenovo beni aradığınd ister değişim ister iade dedi siz kendiniz karar verdiniz. Tüm şikayet haklarımı sürdüreceğim! Derhal iademi yapın zaten!

  • İncehesap Temsilcisi16 Haziran 2017

    Değerli Müşterimiz, Şikâyetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlanacaktır. Bu süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

Ziyaretçi Yorumları