29 Aralık 2017
#9961996

İncehesap Kronik Sorunlu Ürün Satıp, Para İadesi Yapmıyor!

15.12.2017 tarihinde elime geçen ürün, kronik sorunlu çıktı. Cihaz hiçbir şekilde kullanılmadan geri paketlendi ve 16.12.2017 İncehesap.com firmasına değişim talebiyle geri yollandı. İncehesap, ürünümü teknik servise yönlendirmiş. Teknik servis değişimi kabul etmeyip ürünümü tamir etti. Üründe, ekranda random şekilde beyaz noktalar çıkıyor diye servise verilmişti ve üstüne basa basa değişim talep ettiğimi belirtmiştim. Ürünü 29.12.2017 tarihi itibariyle, servisten aldım. Ekran değiştirildi denildi ve sorunum çözülmedi, aksine ekran kapanıp açılmaya başladı, çizgiler oluşmaya başladı. Sitelerinde "14 gün içerisinde koşulsuz şartsız iade" ibaresi bulunan bu site, bana kronik sorunlu cihaz satıp, ürünün değişimi ya da iade istediğimde "karar servis tarafından veriliyor" diyor. Tüketici olarak yasal haklarımız hiçe sayılıyor. Ürünün iadesi firma tarafından bahaneler üretilerek yapılmıyor!

Serhat Serhat 5.349 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serhat30 Aralık 2017

    Ürün tüm aksesuar ve belgeleriyle Yurtiçi Kargo ile kargolanmıştır. "Para iadesi" notuyla beraber sorunları içeren kağıt kutu içerisine konulmuştur. Bir önceki servis sürecinde ürün tamir edildiği için, kronik sorunu servis tarafından onaylanmıştır. Ürünüm yine, İncehesap.com tarafından iade alınmayıp, teknik servise gönderilirse, sitesinde belirtilen koşulları yerine getirmiyor demektir. Sürecin tüm detaylarını, bu şikayet üzerinden en ince ayrıntısına kadar anlatacağım. Bu siteden alışveriş yapmak isteyenler için güzel bir memnuniyet göstergesi olur.

  • İncehesap Temsilcisi30 Aralık 2017

    Değerli Müşterimiz, Şikâyetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlanacaktır. Bu süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

Ziyaretçi Yorumları