İncehesap Yanlış Ürün Gönderme 1 Aylık Süreç

Çağrı Çağrı29 Mayıs 00:28

8 mayısta 240 GB SSD sipariş ettim. 120 GB gönderdiler. Geri gönderdim hala gönderecekler. Mesaj atıyorsun kargo sürecinde diyorlar. Üstünde kocaman yazıyor nasıl böyle bir hata yapabiliyorlar anlamıyorum. Buradan sistem toplamayı düşünüyoruz bir de alsak inden ne çıkacak belli değil.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Çağrı 4 hafta önce

Ne ilgilenmesi? 3 defa müşteri temsilcisine 45 dakikayla bağlanmaya çalışıyorum. İsimden ayrı, gönderi takip numarasından ayrı bakıyorsunuz bulamıyorsunuz. Diğer gün tekrar arıyorum. Yine aynı süreç. Temsilci arkadaşınız ama benimle görüşmediniz diyor. Her müşteri temsilcisine ayrı ayrı dert anlatıyoruz. Yurt içi kargoya 3 defa gittim. İnce hesap adına teslim edilmiş. Dalga mı geçiyorsunuz? Adam mı dolandırıyorsunuz? Yoksa şikayet yazdık diye bizi mi oyalıyorsunuz. Bu kadar amatörlük olmaz.

İncehesap Logo İncehesap 30 Mayıs 00:06

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu süreç içinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon veya mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler