İncehesap Sipariş Süreci Ve Müşteri Memnuniyetsizliği

Ferhat Ferhat28 Mayıs 19:21

16.05.2020 tarihinde sipariş verdiğim hazır kasayı işlemci ve anakartta yükseltme yaparak özelleştirdim fakat PSU yu 600w yapmayı unuttuğum in ürün montaj aşamasındayken kendi sistemi üzerinden mesaj göndererek sorunumu belirttim.

 Bana yapılan olumsuz geri dönüş üzerine yapacak bir şeyin olması gerektiğini söyleyerek ısrar etmem sonucu "Ürünü teslim almadan kargodan iade edebilirsiniz." şeklinde bir geri dönüş aldım. Burada bana açıkça belirtilen beğenmediysen iade et kardeşim tavrı açıkçası beni rahatsız etti.

 Müşteriyle iletişim konusunda sıkıntı çeken bir personel yazmış olabilir diye düşünüyorum. Onu da geçtim 15 gün içinde kargolanması gereken ürün 2 haftadır montaj aşamasında. Kargolamak için son günü bekliyorlar sanırım ki bu kasayı alsam bile başka bir PSU almak zorunda kalacağım için açıkçası PSU değişimi olmazsa bu kasayı iade etmek zorunda kalacağım. Sonuç itibariyle PSU dediğimiz parça bu cihazın besin kaynağı ve ben sistemi kıt kanaat besleyen bir PSU ile bilgisayarımı kullanmaktan çekiniyorum.

Cevaplar

profile-icon Ferhat 02 Haziran 20:17

Ürün 31.05.2020 tarihinde adresime ulaştı. Ve istediğim parça değişimi gerçekleşmemişti. Bende o konuda farklı bir çözüm yolu buldum. Fakat bu sefer başka bir sorunla karşılaştım. 3 parçadan oluşan kargo kutularının birinde ekran kartı ve ürünlerin kutuları, birinde monitörüm, birinde de kasa yer alıyordu. Kasanın bulunduğu kutunun bir yüzü darbe almıştı kutuyu açmadan fotoğrafladım. Kutuyu açarken de video kaydına aldım (kullanıcı kaynaklı denmemesi için) ve karşılaştığım görüntü açıkçası beni hüsrana uğrattı. Kasanın cam yüzeyi kutunun darbe aldığı yüzeye denk gelecek şekildeydi ve camı boydan boya çatlamıştı. Pazar günü dolayısıyla aradım fakat ulaşamadım. Ertesi gün aradığımda mail yoluyla fotoğraflayıp destek hesabına atmam söylendi. Denileni yaptım ve bana yapılacak geri dönüşü bekliyorum. Açıkçası 15gün siparişin elime ulaşması üstüne ürünü kullanamam çok can sıkıcı bir olay. Mail yoluyla iletişime geçtim ama çözüm süreci çok yavaş müşteri hizmetleri durumla ilgilenmiyor bile. Kargo şirketi Yurtiçi Kargo.

İncehesap Logo İncehesap 30 Mayıs 00:08

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu süreç içinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon veya mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler