06 Temmuz 2019
#12228159

İncehesap Redmi Note 7 Değişim Veya İade Talebi Ertelenmesi

3 Temmuz'da Gittigidiyor.com'da İncehesap.com satıcısından redmi Note 7 sipariş ettim. 4 Temmuz' da ürün elime ulaştı. Ürünü elime aldıktan sonra yaklaşık yüzde 70 olan şarjını video izleyerek, internette takılarak vb. Yüzde 5'e düşürdüm ve 15 saat gibi şarja taktım. Ürün ile alakalı güncelleme vardı onu da yaptım. Ancak daha sonra telefon ile internette takılırken ve 2 kez de arkadaşımla telefonda görüşürken birden dondu ve tekrar açıldı. Ürün elime 4 Temmuz' da ulaştı ve ben bu doğrultuda İncehesap.com yani satıcıyı arayarak durumu bildirdim fakat onlar bana servise göndermem gerektiğini oradan oluşacak rapora göre onların iade veya değişim işlemini yapacaklarını söylediler.


Hem sıkıntılı cihaz teslim alıyorum hem de yeni bir ürünü servise gönderip oradan rapor gelmesini beklemek yaklaşık 20 iş günü ve bu da mağduriyetimi arttırır. Açıkçası henüz 3 günlük cihazda böyle bir sorunla karşılaştığım için servise göndermekten ziyade değişim veya iade etmek istiyorum. Servise gönderdiğim takdir de servisin telefonu normal bir insan gibi kullanmadığı için sorunu göremeyebilir ve bu yüzden hiçbir şey yapmaması gibi bir olasılık da paramın çöpe gitmesi demektir.


Müşteri hizmetlerinin benimle yeteri kadar ilgilenmediğini ve müşterinin talebini umursamadığını gördüm sonuçta sıkıntılı bir cihazı teslim almak benim sorunum değil. Cihazın servisini aradığımda, servis bana ortalama 20 iş gününde cihazı değerlendireceklerini söyledi. En azından cihazı servise gönderdiğimde servisin bana en geç 5 iş günü gibi bir sürede raporu sağlaması çalışırken 20 iş günü beni çok mağdur duruma düşürür. Öncelikli olarak değişim ancak değişim olmadığı takdirde iade talep ediyorum.

Mustafa Mustafa 3.398 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa'nın Teşekkür Mesajı31 Temmuz 2019

    İncehesap.com süreç ile alakalı gerekli ilgiyi göstermiş olup olay ile alakalı KVK servisi ile sürece devam etmekteyim teşekkürler.

  • Mustafa08 Temmuz 2019

    Geri dönüş sağlandı umarım süreç iyi bir şekilde yönetilir.

  • İncehesap Temsilcisi07 Temmuz 2019

    Değerli Müşterimiz, Şikâyetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlanacaktır. Bu süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

Ziyaretçi Yorumları