İncehesap ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Talha'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

İncehesap Kutudan Hasarlı Çıkan Ayıplı Ürün 1 Aydır Değiştirilmedi

1.766görüntüleme
Talha
Talha 28 Kasım 2020 00:49

16 Ekim 2020 tarihinde 714644 sipariş numarası ile satın almış olduğum Corsair ironclaw RGB Wireless fare 23 Ekim tarihinde tarafıma gönderildi. Faremi kutusundan çıkarttığımda tuşlarından bir tanesinin basmadığını fark ettim.

Bu sorun için İncehesap ile iletişime geçtiğimde ürünü kendilerine göndermemi söylediler. Bunun üzerine Yurtiçi Kargo 312274657380 kargo takip numarası ile gönderdiğim farem 31 Ekim tarihinde İncehesap.com firmasına ulaştı.

Ayıplı mal statüsünde olan ve mesafeli satış sözleşmesi gereği kanunen bire bir değişim hakkım olmasına rağmen İncehesap.com yönetimi ürünü değiştirmemekte ısrar ederek fareyi servise gönderdi. Ürün içerisindeki notta açıkça bire bir değişim istediğimi, eğer bu mümkün değilse para iadesi yapılmasını istediğimi belirtmeme rağmen hiçbir şekilde taleplerim kabul edilmedi.

Şu anda 20 gününden daha uzun süre geçmiş olmasına rağmen tarafıma hala en ufak bir bilgi verilmediği gibi, kanuni işlem ve onarım süresi aşılmış olmasına rağmen hala firma tarafından bilgi alamamaktayım.

İncehesap firmasına güvenerek satın aldığım fare benim için tam anlamıyla hayal kırıklığı ve mağduriyet oldu. 

Gelişme
Gelişme

08 Aralık 2020 22:08

16 Ekim 2020 tarihinde 714644 sipariş numarası ile satın almış olduğum Corsair Ironclaw RGB Wireless farede üretim hatası olarak tuşlardan bir tanesinde basmama sorunu bulunmaktaydı.

İncehesap ile bu konuda iletişim kurduğumda ürünü kendilerine göndermemi talep ettiler. Bunun üzerine göndermiş olduğum ürün kutusunun içerisinde açıkça birebir değişim istiyorum açıklaması yazmış olmama rağmen serviste 20 iş günü geçtikten sonra ürün için para iadesi kararı aldıklarını ve tarafıma ödemenin yapıldığı bilgisini aldım.

Para iadesini kabul etmek istemediğimi, kanuni servis süresi aşıldığı için açıklamamda da belirttiğim üzere birebir değişim istediğimi belirtmeme rağmen muhatap bulamadığım bu soruna şikayet var platformu ile çözüm bulduğumu düşünüyorken şu anda resmen İncehesap.com tarafından dolandırılmış durumdayım.

İlk şikayetim üzerine 1 Aralık tarihinde benimle iletişim kuran İncehesap.com yetkilisi ürünün iade faturasının 18 Kasım tarihinde kesildiğini ve paranın tarafıma gönderildiğini belirterek aynı üründen bir kez daha satın alırsam sorunun çözüleceğini belirtti.

İncehesap firmasına güvenerek 1 Aralık tarihinde aynı üründen bir kez daha satın aldım. Para iadesinin banka hesabıma gelmemesi üzerine bankam ile görüştüğümde İncehesap.com tarafından böyle bir ödemenin yapılmadığı bilgisini aldım. Müşteri temsilcisine yazdığım mesajlardan da dönüş alamayınca çağrı merkezi üzerinden bilgi talebinde bulundum. Çağrı merkezi çalışanı henüz faturanın kesilmediğini, tarafıma böyle bir para gönderimi yapılmadığını belirtti.

16 Ekim tarihinde satın aldığım ürünü 1 Aralık tarihine kadar kullanamadığım gibi, bir fare için benden 2 fare parası alarak yaşattıkları mağduriyetten dolayı İncehesap.com yönetimine üstün hizmet kalitelerinden dolayı teşekkürlerimi (! ) sunuyorum.

04 Aralık 2020 15:01

İncehesap tarafından 3 gün önce -sözde- ücret iadesinin 16 Kasım tarihinde tarafıma gerçekleştirildiği konusunda Müşteri Hizmetleri tarafından arandım. Bu durumu kabul etmediğimi, birebir değişim istediğimi belirtmem üzerine aynı ürünü aynı fiyattan bir kez daha satın almamı, eski ürünün ücret iadesinin de gün içerisinde tarafıma gönderileceği söylendi.

Ben de eski ürünün ücretinin tarafıma gönderileceğine inanarak aynı üründen bir kez daha satın aldım. Aradan geçen bu süre zarfında bankamla görüştüğümde İncehesap tarafından hesabıma herhangi bir ödeme yapılmadığını öğrendim. Müşteri Hizmetlerini tekrar aradığımda ise fatura iadesi sürecine başlandığını öğrendim.

Özetle, 16 Ekim tarihinde satın almaya çalıştığım ürün için 2 fare parası ödedim daha hala çalışan 1 tanesine bile kavuşamadım.

Teşekkürler (! ) İncehesap

İncehesap Logo
İncehesap28 Kasım 2020 08:23

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci başlatılmıştır. En kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu süreç içinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon veya mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

Talha
Talha30 Kasım 2020 18:52

Şikayetim çözülmüştür teşekkürler

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Kaan
Kaan30 Kasım 2020 18:01
 

Aynı olay bende de var çözülürse haber ver

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler