İncehesap  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Altay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

İncehesap İade/İptal Ve Teslimat İşlemleri

1.981görüntüleme
Altay
Altay 24 Kasım 2020 19:39

Öncelikle incehesap.com personellerinin birbirlerinde haberi yoktur ve bütün personeli vermiş olduğu bilgiler yanlıştır. Siparişim hakkında 22.11.2020 tarihinde kargoya ne zaman verileceğini sordum, 23.11.2020 tarihinde 1(bir) günü içerisinde kargoya teslim edileceği bilgisini verdiler. 24.11.2020 tarihinde vermiş oldukları bilgiden tam 24 saat sonra kargoya verildi ise kargo takip numarasını istiyorum, fakat almış olduğum cevap ; size verilen bilgi yanlıştır ürünü şu anda montaj aşamasındadır deniliyor. Hazır ürün siparişi veriyorum ve ürün montajda deniliyor. Ürün hazırsa nasıl montajda? Eğer ki hazır değilse neden yalan söyleniyor. - Yapmış olduğum işten dolayı ''tarafıma gönderilmeyen ve teslim edilmeyen'' siparişimi iptal etmek istedim ve ; 1. Cevap olarak ''Değerli Müşterimiz, Hazır sistem ürünleri özel ürün olup sipariş üzerine hazırlanmaktadır. Bu sebeple üründe iade, iptal işlemleri yapılmamaktadır''. Ben daha cevap vermeden kendileri ; 2. Cevap olarak ''Değerli Müşterimiz, Siparişinizin iptali için ilgili departmanımıza bilgi aktarılmıştır. Yaşanan olumsuzluk adına tekrar tarafınızdan özür dileriz.

İlk vermiş oldukları cevap ile sonra verdikleri cevap arasındaki farkı görüyorsunuzdur, tamamen birbirinden zıt iki cümle.

Kendileri saat 18.00'de mesai bitirdiklerini söylemekteler ancak 18.18'de incehesap.com tarafından aranıyorum. Ve meşgul olduğum için cevap veremedim. Sonrasında mesaimiz bitti mesaiden sonra arayamıyoruz diyorlar. Fakat mesai bitiş saati 18.00 :) aradıkları saat 18.18 :) Müşterinin aklını deniyorlar ya da yalanlarla oyalamaya çalışıyorlar.

Uygun görülürse incehesap.com sitesi üzerinden yapılan bütün konuşmaların ekran görüntüleri istek yapılan makamlara gösterilebilir.

Gerekenin yapılarak siparişimin iptal edilmesini istiyorum.

Bir tüketici olarak Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve kanunlarına göre almış olduğum ürünü iade etme, vermiş olduğum siparişi iptal etme hakkına sahibim. Öncelikle Tüketici Hakem Heyetine, ardından yaşanabilecek durumlar neticesinde tüketici hakkımın ihlal edildiğine dair Savcılığa suç duyurusunda bulunma ve şikayet etme hakkına sahibim.

Sipariş Numarası : 743230

İncehesap Logo
İncehesap25 Kasım 2020 09:06

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci başlatılmıştır. En kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu süreç içinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon veya mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

Altay
Altay25 Kasım 2020 18:51

Yardımcı oldular teşekkürler.

Altay
Altay3 hafta önce

Aslında yardımcı olmadılar :) Yardımcı oldular diyerek düşük not vermem her şeyi açıklıyor olmalı.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler