İncehesap ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

İncehesap İade İstediğim Ürün Bana Haber Vermeden Kargolanıyor

1.683görüntüleme
Mustafa
Mustafa 27 Kasım 2020 12:13

725643 sipariş numaralı ürünü bir değil birkaç arızadan dolayı iade etmek istedim ve 12.11.2020 tarihinde size yolladım 13.11.2020 tarihinde teslim aldınız. Ben kağıda da ısrarla para iade istiyorum dememe rağmen ürünün işlemcisi fanları değişerek ve ekstra egzoz fani takılarak bana yollanıyor. Kargonun bana yollanması hakkında ne bir mesaj ne bir arama hiçbir bilgilendirme yapılmıyor. Ben ürünü para iadesi isteyerek ayıplı ürün diye yolladım onarım yapılarak bana yollanması için değil. Gerekenin yapılmasını istiyorum.

Görülen arızalar: - Bilgisayarın aşırı ısınması, işlemci 95 derecelere daha üstüne çıkıyor ekran kartı ise 85 dereceye kadar çıkıp kapatıyor kendini. - On fanlar ara sıra çalışmıyor ikinci bir reset atınca çalışıyor. - Benim için en büyük problem olan şey ise yük altında değil iken bile bilgisayarın kendini bir anda kapatması ve elektriğini kesip tekrar elektriğe bağlamadan çalışmaması ben bu problemin işlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ve hala devam ediyor, muhtemelen çünkü bu resetten sonra AMD wattman hata veriyor bunun ss'ini de ekledim çok sık olmuyordu günde bir kere veya iki kere!

İncehesap Logo
İncehesap27 Kasım 2020 13:06

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci başlatılmıştır. En kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu süreç içinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon veya mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler