İncehesap Ayıplı Ürün Satıyor

İbrahim İbrahim21 Kasım 2019 15:31

[email protected] bu mail adresinize fotoğraf ve videoları gönderdim fakat tarafınızdan cevap gelmedi maalesef. Sipariş tarihi 01 Ağustos 2019, 22:41:06 sipariş no. 432038 aldığım kasa fabrikasyon ayıplı ürün yanı ön panel hatalı üretilmiş ve kapanmıyor bu şekilde kullanayım iade değişim uğraşmayayım diye denedim ama çok rahatsız edici 2-3 cm açıklık var hatalı üretimden dolayı kapak kapanmıyor zaten uygun görürseniz garanti için size göndermek istiyorum fotoğrafları mevcut.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İbrahim 12 Aralık 2019 09:31

Malzeme kalitesi kötü, servisi yok aldığımız ayıplı kasayı tamire gönderecek yer bulamadık forumdaki yetkiliye yazıyorum muhatap almıyor, Sharkoon Türkiye ye yazıyorum muhatap almıyor, Sharkoon Almanya ya yazıyorum Türkiye ile görüş diyor, ince hesap a fotoğraf videoları attım cevap vermiyor ne kasası ne PSU su hiçbir ürününü tavsiye etiyorum arkadaşlar. Enteresan bir durum fark ettim sizin mesajınızdan sonra kasanın üzerindeki etiketleri inceledim nedense kasa arena bilgisayara gitmiş, orada üzerine arena bilgisayara ait değil yazmış biri tükenmez kalemle, ince hesap etiketinde de endeks yazmışlar, sanırım ürün sahipsiz distribütörü de bulamadı galiba ince hesap kullanıcı hatası deyip salladılar sanırım. Endeks diye Google dan bakınca, fotoğrafta ki firma çıkıyor, işe bak koca ince hesap kasayı Türkiye de ne kadar distribütör varsa dolaştırmış sanırım, kasanın kime ait olduğu bile belli değil şaka gibi, İnce hesap ta işin içinden çıkamayınca kullanıcı hatası diye sallamış. 02-08-2019 tarihinde incehesap.com web sitesi üzerinden Sharkoon BW9000-W usb 3.0 Pencereli atx Siyah Mid-Tower Gaming Kasa satın aldım. Kasayı kutudan çıkardığımda kasa ön kapağında bulunan tırnakların kırık olduğunu fark ettim, ürünü satın almış olduğum incehesap.com ile temasa geçip ürünün ayıplı olduğunu değişim ya da iade talep ettiğimi ilettim, incehesap.com yetkilisi üründe ki ayıp ile ilgili fotoğraf ve video çekip [email protected] adresine mail atmamı istediler, vermiş oldukları mail hesabına üründeki fabrikasyon hatanın fotoğraflarını ve videolarını çekip mail attım, maili aldıktan sonra beni haklı bulup ürünü kargo ile göndermemi istediler dedikleri adrese ürünü... Yurtiçi takip numarası ile gönderdim 2-3 hafta sonra aradığımda ürünün yetkili servise sevk edildiğini, servisin üründeki hataya kullanıcı hatası dediğini ve 390 TL ücret talep ettiklerini beyan etmişlerdir. Almış olduğum kasanın fabrikasyon ayıplı ve hatalı ürün olduğu fotoğraf ve videolardan net olarak görülmekte olup, satın almış olduğum ürünün iadesini talep ediyorum. Thh süreci başlattım bakalım mahkeme karar versin.

np_image6 Ekli Görsel Var
profile-icon İbrahim 04 Aralık 2019 23:00

İnce Hesaptan almış olduğum Sharkoon marka kasa ayıplı çıktığı için fotoğraf ve video kayıtları ile ince hesap ile iletişime geçtim, bunun üzerine aranıp kasayı göndermem istenmişti 202593787250 Yurtiçi takip numaralı kargom 23.11.2019 tarihinde kargom teslim edilmiş o gün bugündür 2. Hafta olacak ne arayan var ne soran kasa nerede belli değil iade değişim kısmında da takibi yok, siz siz olun ince hesaptan ürün alırken dua edin sıkıntı çıkmasın gördüğüm en kötü müşteri hizmetlerine sahip e-ticaret sitesi maalesef.

np_image6 Ekli Görsel Var
profile-icon İbrahim 25 Kasım 2019 22:04

Evet ayıplı ürün için 20 gün beklememiz gerekiyormuş, teşekkürler ince hesap teşekkürler Sharkoon.

np_image1 Ekli Görsel Var
İncehesap Logo İncehesap 21 Kasım 2019 15:48

Değerli Müşterimiz, Şikâyetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme süreci hemen başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlanacaktır. Bu süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Saygılarımızla, İncehesap.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler