In Street ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

In Street Sipariş Ettiğim Ürün Yerine Farklı Bir Ürün Gönderildi

684görüntüleme
Sercan
Sercan 12 Kasım 2020 13:45

10.11.2020 tarihinde internet üzerinden yapmış olduğum 40.5 numaralı ayakkabı siparişi tarafıma 40 numara olarak teslim edildi. Sonrasında müşteri hizmetlerini arayıp yanlış numara ürün gönderildiğini belirttim. Kendisi In Street mağazacılık sisteminden kontrol ettiğinde stoklarda 40.5 numaralı ayakkabı olmadığını söyledi. Bende kendilerine internet sitelerinde hala 40.5 numaralı ayakkabıyı satmaya devam ettiklerini söyledim. Madem sistemlerinizde böyle bir numara yok. Neden hala olmayan numarayı satmaya devam ediyorsunuz dedim. Bir karışıklık olmuş olabilir vs şeyler söyledi ama bir çözüm olmadı tabi ki. Ürünü iade edebileceğimi söyledi, bunun için de kolay iade kodu oluşturup kargoya gitmem gerektiğini ve ürünü göndermemi istedi. 

Ürünü satın alırken kargo parası da almışlardı. Benden onu nasıl iade alacağımı sorduğumda ürün bize ulaşınca tekrar bizi arayın size kargo ücreti kadar kupon verelim dedi. Ben bunu kabul etmedim o zaman ücreti veririz dedi. Anlatmak istediğim şu hem bilerek göz göre göre yanıltma yapıp insanları yanıltıyorlar . Sonra insanları işlerini güçlerini bıraktırıp kargo peşlerinde koşturuyorlar. Mağdur ediyorlar, böyle bir rezillik olabilir mi, her seferinde müşteri mi mağdur edilir kardeşim. Madem yanlış ürün gönderiyorsun o zaman gönder kargoyu gelsin alsın yanlış ürünü bizde daha fazla mağdur olmayalım.

In Street Logo
In Street12 Kasım 2020 16:04

Değerli Müşterimiz Tarafımıza bildirmiş olduğunuz konuya istinaden gerekli kontroller yapılacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlanılacaktır. Saygılarımızla In Street Müşteri Hizmetleri Birimi 0850 290 0 747​ https://www.instreet.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler