03 Ocak #9974190

İmmergas Demek Mağduriyet Demek!

Oda termostatım 3 kez aynı sorundan dolayı arıza yaptı ve her seferinde değiştirildi. Son değişimde garantisinin bittiğinden dolayı sözde incelemeye gönderildi. Müşteri hizmetleri garantinin sıfırdan başladığını söyledi. Ardından yanlış bilgi verildi denilerek garanti kapsamı dışında olduğu söylendi. 10 gündür termostatım incelemede, müşteri hizmetleri ses kaydımın dinlenmesi talebime 7 gündür cevap vermedi. Soğuk kış günlerinde kendi hataları sebebiyle termostatı kullanamıyorum. Bir de müşteri ile dalga geçer gibi yanlış bilgi verdik bahanesi arkasına saklanıyorlar. Yine İmmergas yine sıkıntı yine mağduriyet... Kombilerin yoğun olarak kullanıldığı bu havalarda kimsenin bizim konforumuzu bozmaya hakkı yok. İmmergas paramız ile bizi mağdur ediyor.

Önder 4.711 Okunma

Cevaplar

  • İmmergas Temsilcisi03 Ocak

    Müşterimiz ile 03.01.2018 tarihinde aranarak gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. Müşterimize sebepleri ve çözümleri hakkında bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 4448822 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Immergas Isıtma Sis.Tic.A.Ş.

  • İmmergas Temsilcisi03 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuz ile ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, IMMERGAS Müşteri İlişkileri Yönetimi 444 88 22

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön