Nakliye Bedeli Alıp Teslimatı Yapmayan Firma IKEA

Ahmet Ahmet23 Ekim 14:30

IKEA ınternet sitesi üzerinden sipariş verdim. Başka hiçbir markada belirli bir sipariş tutarından sonra kargo ücreti alınmasa da IKEA sipariş tutarının %10'u kadar nakliye bedeli alıyor. Neyse en azından hızlı gelir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  17 Ekim 2020'de verdiğim 311910201508536 sipariş numaralı siparişim 21 Ekim'de kargo firmasına teslim edildi. Güya 23 Ekim'de tarafıma teslim edilecekti ama bugün öğreniyorum ki bugün teslim edilmeyecekmiş. Sebep ne? Sebep yok sorumsuz bir kargo firması var.

 Müşteri hizmetlerini arıyorum aciliyet kaydınızı oluşturdum diyor. İyi o zaman cumartesi günü elimde olur diyorum. Garanti veremem diyor. Müşteri hizmetleri bile kargo firmasına güvenmiyor. Ben bu siparişim için 160 lira teslimat ücreti ödedim. Ama yine de mağdur oldum. Soruyorum IKEA yetkilisine bir daha ınternet mağazanızı kullanarak sipariş verir miyim sizce. Kesinlikle vermem. Bu kadar sorumsuz bir kargo firması ile çalışıp yine de müşterilerinizden nakliye bedeli almaya devam edin daha çok müşteri kaybedersiniz. 

Cevaplar

IKEA Logo IKEA 23 Ekim 21:13

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler