IKEA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

IKEA'nın İlgisizliği!

1.423görüntüleme
Str
Str 19 Haziran 2020 21:41

18 Mart 2020 günü IKEA için yaptığım şikayet aşağıdadır. IKEA müşteri hizmetleri bizi o gün arayıp sorunu çözeceklerini söyledi sonraki aramalarında yedek parça bulamadıklarını ilettiler fakat IKEA ürünlerine 10 yıl garanti veriyordu. Parça yoksa kırık koltuğu iade edip yeni bir koltuk almak istiyorum ve fiyat farkını ödeyeceğim bana bu çözümü neden sunmuyorsunuz.

(önceki şikayetim:birkaç yıl önce İzmir IKEA' dan aldığım kırmızı alrik tekerlekli sandalyenin oturulan kısmı ile sırt kısmını birbirine bağlayan plastik parça kırıldı. İzmir IKEA' ya başvurdum temin edemediler. Sonra firmaya internetten başvurdum yine parçayı temin edemediklerini ilettiler. Ürünlerinin 10 yıl garanti kapsamında olduğunu bana bildiren IKEA 'nin bu parçayı temin edemiyorsa bile başka bir çözüm üretmesi gerektiğini düşünüyorum.)

IKEA Logo
IKEA20 Haziran 2020 09:00

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler