28 Şubat
#11653790

İkea'nın Garanti Problemi!

28.02.2019'da 10 yıl garanti verdiğiniz pax dolaplarınızın 4 ayda eğilen rafınızın incelemeye ekspertizinizin geldi 1 m'lik raf’larınızın hepsinin üzerine bir şey koymasanız da bir sure sonra eğileceğini değişimini yapsam da yeni gelecek olanında aynısının olacağını söyledi bu yaklaşım bana çok ilginç geldi. Maliyeti düşürmek için içlerine çelik eklen mi yormuş ve eğiliyormuş Showroom da olanlar bile eğikmiş hatta ben sürekli bunun değişimini mi yapacağım?


Gelen arkadaşın adı Bayrampaşa şubenizden Ü***, neyse bu arkadaş değişimi onayladı nakliyecilerin rafı getireceğini bu eğik olanı da onlara vereceğimi söyledi gitti. Akşam şubeden saygısız bir çalışanınız arıyor yanlış bilgi vermiş rafı getirin yenisini alın diyor benim özel aracım yok taksiyle gelip dönmem 130 TL yapıyor internetten rafın yenisini sipariş etsem daha ucuza geliyor, bu konuda ki mağduriyetimin çözülmesini istiyorum, çalışanınızın yanlış bilgi vermesi müşterinin problemi değil sizin probleminizdir.

Uğur Uğur 3.316 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi28 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler