08 Ekim
#12746413

IKEA'da Yaşadığım Terbiyesizlik

IKEA'da dün yaşadığım hadise: 3 hafta önce kadar eşimle birlikte IKEA'dan yaptığımız alışverişte satın aldığımız poşetlerden birini IKEA mağazasında unuttuk. IKEA müşteri temsilcilerini aradığımızda ilk olarak bulunamayacağını iletmeleri akabinde kamera kayıtlarına bakmaları gerektiğini aksi takdirde şikayet edeceğimizi söyledik, onlar kabul ettiler. Sonrasında poşetimizin bulunduğunu istediğimiz zaman alabileceğimizi söylediler.


Dün akşam poşeti almak için gittiğimde, ilk olarak poşetin olmadığını tekrardan 7 parça ürünü alıp getirmem gerektiğini belirttiler. Başta kabul etmesem de ancak bu şekilde işlem yapabildiklerini belirttiler. Bir süre aramama karşın bu ürünleri bulamayıp bunları koca IKEA'da bulamayacağımı söylediğimde (eşim seçmişti ürünleri) bana kodları yazdılar ve bölümlerdeki personellere sormamı istediler. Tekrardan girip takribi 1.5 saat sonra bir kısmını bulup bir kısmının stoklarda kalmadığını gördüm. Arada beğendiğim başka bir ürünü alıp kasadan çıkmaya çalıştığımda kasadaki personel sarı poşet içindeki unutulmuş eşyalarla dışarı çıkamayacağımı belirtti ve bana iki adet poşet sattı. Sonra sarı poşettekileri çıkarıp IKEA poşete yerleştirip, güvenliğe durumu belirttim, iade fişini göstermeme karşın güvenlik satın almadığım için poşetle çıkamayacağımı söyleyince sonunda sabrım taştı ve adamı hasta etmeyin ve sıkıyorsa durdur diye bağırarak iade bölümüne geçtim.


İade bölümünde beni kovalayan güvenlik görevlisini müdür olduğunu düşündüğüm biri uyardı ve özür diledi, ürünleri kontrol ettiler. Sonrasında bulamadığım ürünler için aynı isimli (isveççe sanırım isimleri aynıydı) başka ürünleri koyduğumu söyledim. O şekilde işlem yapamadıklarını onları iade alacaklarını söyledi. Ben bir daha delirdim, madem unutulan ürünleri saklamıyorsunuz, 2 saattir burada ürün arıyorum iade alabiliyorsanız neden almadınız başta diye çıkışınca bu sefer siz iade istiyorsanız tamam iade mi alalım hepsini diye çevirdi müdür olduğunu düşündüğüm kişi. Yok dedim 2 saat geçti, aldıklarım kalsın bulamadıklarımı iade edin dedim. O sırada 3 hafta öncenin kart slibini istedi para iadesi için. Olmayınca kart verdi. Ben de bir daha IKEA'ya uğramamak için yeni aldığım iki parçalık çamaşır sepetini iade etmek istedim. Bu sefer de iki parçalık çamaşır sepetinin her iki parçasının fişte görünmediğini bunun fişini göstermemi istedi. Ben görüneni iade et deyince onu da görmek isteyip beni bir de hırsızlıkla suçladı. (o kirli çamaşır seti 2 parça olmasına karşın fişte bir tane yazıyordu.

Fatih Fatih 570 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi08 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler