11 Temmuz
#12254512

IKEA'da Nakliye Mağduriyeti

10 Temmuz'da aldığım ürünün IKEA nakliyesi tarafından 13 Temmuz'da gönderilmesi üzerine belirtmiş olmama rağmen bana 12 Temmuz 9-12.00 saatleri arasında gönderileceğini mesaj olarak iletmişlerdir. Müşteri hizmetlerinden nakliye bölümünü bağlattığımda benim bu konuyu baştan anlaştığımı neden yarın?13 Temmuz'a çekebilir miyiz dediğimde mümkün olmadığı söylendi. Ben de adres değişikliği rica ettim ama onun da mümkün olmadığını ilettiler. Dilersem tekrar nakliye ücretini ödersem tarafıma kargolanacağı bilgisini öğrendim. Madem öyleydi ben boşu boşuna nakliye için 35 dakika sıra bekledim başta bana o bilgi verilmesi lazımdı çünkü sordum ve oraya not etmesini söyledim. Tarafıma ya 13 Temmuzda ya da yarın getirilecekse çalıştığım kuruma gönderilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Ayça Ayça 2.692 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayça'nın Teşekkür Mesajı19 Temmuz

    Müşteri hizmetlerini kendim aradığımda hiçbir çözüm alamadım ama buraya metni girdikten 5 dakika sonra dönüş yapıldı ve her şey çözüldü. Öncelikle şikayetvarcoma sonra ikeaya teşekkür ederim :)

  • IKEA Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları