30 Eylül
#12700284

IKEA Yanlış Ürün Gönderdi

İkea'dan vimle köşe koltuk aldım. Planlamacı arkadaş bilgisini yanlış girmiş. Köşe koltuk yerine yataklı koltuk kılıfı vermiş. Olabilir insanlık hali. Buradaki şikayetim satışı yapan arkadaşa değil. Satış sonrasındaki iletişimin ne kadar zor olduğuyla ilgili.


İkea Bayrampaşa'da telefonla görüştüğüm danışman, hatanın kendilerinde olmasını kabul etse de oraya gitmem gerektiğini söylüyor. Çünkü işlemde bir hata yokmuş. Yani ben koltuğu alırken hissetmeliydim sanırım aynı modelin farklı bir türüne ait kılıfın bana verildiğini.


Müşteri hizmetlerini aramamı tavsiye etti. Fakat yarım saattir telefonlara çıkan yok. Tebrikler IKEA. Tomar tomar para kazanırken Türkiye'den, satış sonrasında da minimum maliyet ile karınıza kar katmayı biliyorsunuz. Alkış!

Ahmet Ahmet 2.282 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet30 Eylül

    Mağazadan arandım. Kızcağız aldığı talimatlar doğrultusunda sürekli size mağazadan yardımcı olabilirim dedi. Yani şimdi ikeanın bana yanlış verdiği ürünü değiştirmek için tekrar mağazaya götürmem gerekiyor. İkea yaptığı yanlışların faturasını müşteriye kesiyor. Okuyan herkese mümkün olduğunca buradan uzak durmasını tavsiye ediyorum. Mahallenizdeki marangozda yaptırın. Esnaf kazansın. Suntalemden yaptığı koltuklara fahiş fiyat çeken, satış sonrasında da sizi insan yerine koymayan bir anlayışa daha çok paranızı kaptırmayın

  • IKEA Temsilcisi30 Eylül

    Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları