10 Eylül
#12577260

IKEA Ve Horoz Lojistik Sorunu

24/08/2019 7:50 tarihinde online olarak IKEA dan eşimin adına oluşturduğum 212408190750456 numaralı sipariş halen tarafımıza ulaşmadı. Ürün İKE90354327-hammarn kanepe sadece online siparişe açık olduğundan bu yolu tercih ettim fakat kargo bedeli olarak ekstra 100 TL ödeme de gerçekleştirmiş olmama rağmen biz bilgi almak için aramadığımız koşulda tarafımıza herhangi bir bilgilendirme dahi yapılmadan bekletilmekteyiz. 27 Ağustos da kargoya (Horoz Lojistik) verilmiş olmasına rağmen ürünün İzmir de belirtmiş olduğum adrese teslim edilememiş olması günümüzde akşam sipariş ettiğiniz herhangi bir ürünün ertesi gün elinizde olabildiği koşullarda inanılamaz şekilde halen teslim edilemedi.


Siparişin durumunu sorgulamak için her aradığımızda farklı bir açıklama yapıldı ama hiçbirinde net bir tarih verilmemişken ta ki son görüşmemizde dün 09/09/2019 da teslim edileceği bildirilmişti fakat yine teslim edilmedi. Bilgi almak için ilk aradığımızda ürünün kırık olduğundan tekrar yeni ürün gönderimi beklendiğinden bu durumla karşılaşıldığı ve hiçbir zaman benim iletişim bilgim olmayan bir numara aranarak bilgi verdiklerini ve benim bunu anlayışla karşıladığım iletildi ancak bahsi geçen numara kesinlikle bana ait değil. Sağlayacakları hizmetin bedelini tahsil edip sonrasında da hiçbir açıklama yapılmadan sorumsuzca ve müşteri memnuniyetini gözetmeksizin takındıkları bu durumdan şikayetçiyim. 17 gündür bir ürünü teslim edememiş olmaları da cabası.

Semih Semih 581 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Semih15 Eylül

    22 gün oldu hala ne bir bilgilendirme telefonu ne de maili aldık. Böyle bir sorumsuzluk olamaz. Herhalde bizim aramamızı bekliyorsunuz.

  • Semih12 Eylül

    Bu şikayeti oluşturalı 2 gün oldu ve halen bir bilgilendirme araması yapılmadı. En azından bir bilgilendirme araması bekler olduk bunun sebebi zaten urunu 20 gündür teslim edememiş olmanızdır. Arayarak durumu sorgulasak yine aynı cevabi alacağız, artık bu durumu Tüketici Mahkemesi'ne taşımak gerekmekte olduğu hissi iyice ağır basmaktadır. Evimin eşyalarının %75 İkea ürünlerinden oluşmuşken böyle bir durumla ikeada karşılaşmış olmak gerçekten güven kırıcı.

  • IKEA Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları